Додека бил на рутински тренинг, Миг 29К се урнал во близина на Гоа и пилотот на авионот безбедно бил исфрлен и закрепнувал, пренесува индиската морнарица.

Објавил: Мирко Бачиќ | 23 февруари, 2020 15:08

АВИОНСКА НЕСРЕЌА ВО ИНДИЈА: Се сруши Руски воен авион

Фото/Текст извор: ©Foto: EPA/SERGEI ILNITSKY магазин.мк

Истрагата беше покрената откако индиски борбен авион МиГ-29к се урна во близина на Гоа, соопшти индиската морнарица.

Додека бил на рутински тренинг, Миг 29К се урнал во близина на Гоа, а пилотот на авионот безбедно бил исфрлен и закрепнува, пренесува индиската морнарица.

“Околу 10:30 часот по полноќ, Миг-29к се урна на рутински лет за обука на брегот на Гоа. Пилотот на авионот безбедно се оддалечил и закрепнува. Нарачана е истрага за инцидентот”, соопшти морнарицата.

Во ноември 2019 година, друг борбен авион МиГ-29К се урна во Гоа. Потоа се распадна во близина на црква во Верна.

Гоа е сојузна држава во Индија. Се наоѓа на западниот брег на Индија на Арапското Море во т.н. подрачје Конкан, а се граничи со Махараштра на север и Карнатака на исток и југ. Панаџи е главен град, а најголем е Васко де Гама.

Португалските трговци најпрво дошле во Гоа во XV век и брзо основале своја колонија, која траела 450 години, сè до 1961, кога повторно станала дел од Индија. Гоа е меѓународно позната по прекрасните плажи, па ја посетуваат илјадници домашни и странски туристи

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Инциденти

Меѓу демонстрантите имаше и попови, а на масовниот протест се извикуваа слогани и против Владата на Мицотакис, но и против новинарите.

Инциденти во Атина на протестот против вакцината и против задолжителната имунизација

Со инциденти меѓу полицијата и демонстрантите, со молотови коктели, солзавец и топови...