„Ер Србија“ претходно објави дека новиот авион го добил својот уникатен изглед во Шенон, Ирска, а за процесот на сликање биле користени 22 различни бои и околу 250 литри боја.

Објавил: Сара Фемина | 25 април, 2021 9:48

Авион со ликот на Никола Тесла пристигна во Белград (ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Новиот авион „Ербас А330“ со ликот и името на Никола Тесла, што ќе го користи националната авиокомпанија „Ер Србија“ на летовите кон Њујорк, слета вчера на белградскиот аеродром.

„Ер Србија“ претходно објави дека новиот авион го добил својот уникатен изглед во Шенон, Ирска, а за процесот на сликање биле користени 22 различни бои и околу 250 литри боја.

Потребни беа осум дена непрекината работа во три смени, со тимови од околу 10 лица на смена, за да се создаде ликот на познатиот српски научник“, објави „Ер Србија“.

Препознатливата сина боја, како дел од корпоративниот идентитет на националната авиокомпанија, беше избрана за основна боја на лицето на Тесла, за чиј графички приказ биле користени 19 различни тонови од оваа боја.

Извршниот директор на „Ер Србија“, Данкан Нејсмит претходно изјави дека доаѓањето на овој авион е исклучително важен настан за авиокомпанијата, и дека релација Белград-Њујорк е една од клучните и дека е сигурен дека пристигнувањето на новиот авион ќе придонесе до уште подобро патничко искуство за патниците, како и успехот на рутата што го поврзува целиот регион со САД.

„За нас е голема чест што нашиот авион ќе го носи името и ликот на Никола Тесла. Фактот дека тој е голем генијалец од овие простори, но дека поголемиот дел од својот живот го помина во Њујорк, дополнително и дава значење на симболиката на неговиот лик во авионот што ги поврзува Белград и познатата метропола “, истакна Нејсмит.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Триесет милиони евра, пари обезбедени од Европската Унија, ќе бидат инвестирани во развојот на пограничните региони на Бугарија и Македонија во следните 7 години.

За прекугранична соработка Македонија – Бугарија 30 милиони евра од ЕУ

Меѓу приоритетните проекти е изградбата на новиот граничен премин „Клепало“ помеѓу...

Вкупната излезност на гласачите на изборите за Државната дума на Русија вчера до 20 часот по московско време изнесува 16,85 проценти, објави руската Централна изборна комисија.

Втор ден од изборите во Русија, вчерашната излезност 16,85 отсто

Рускиот претседател Владимир Путин вчера гласал електронски на руските парламентарни...

Идејата за ковид-сертификат првично беше поврзана со патувањата, но Италија многу брзо почна да ја применува на места како музеи, спортски сали и внатрешноста на рестораните!

Италија вчера воведе една од најстрогите мерки во светот

Италијанската Влада вчера донесе една од најстрогите анти-ковид мерки во светот, со...

Од своја страна, Рама, кој во континуитет ја критикува ЕУ и состојбата на двете земји ја споредува со драмата „Чекајќи го Годо“, оцени дека „ние сме заложници на национализмот внатре во ЕУ“.

МЕРКЕЛ СО ПОРАКА ОД ТИРАНА: МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА ГИ ИСПОЛНИЈА УСЛОВИТЕ ЗА ЧЛЕНСТВО

Германската канцеларка Ангела Меркел на заедничката прес-конференција со албанскиот...