Активисти од неколку синдикати протестираа пред седиштето на „Ер Франс“ на аеродромот „Шарл де Гол“ во Париз, за ​​време на денешните преговори за работни места во француската национална авиокомпанија.

Објавил: Перо Милчин | 4 јули, 2020 15:53

АВИО-ГИГАНТОТ УКИНУВА 7.500 работни места: Добија 7 милијарди евра помош, а сега ги исфрлаат луѓето на улиците

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Францускиот „Ер Франс“ и неговиот регионален огранок „Хоп“ објавија дека прекинуваат 7.500 работни места, бидејќи повеќето летови беа прекинати поради пандемијата на вирусот корона.

Активисти од неколку синдикати протестираа пред седиштето на „Ер Франс“ на аеродромот „Шарл де Гол“ во Париз, за ​​време на денешните преговори за работни места во француската национална авиокомпанија.

Синдикатите се лути затоа што француската влада не барала од компанијата да ги заштити работните места, кога во мај добила државна помош од седум милијарди евра.

Работниците предупредуваат дека намалувањето на работните места ќе влијае на француската економија и изјавија дека државната помош треба да се искористи за обнова на компанијата наместо да се туркаат луѓето во невработеност.

По целодневните преговори со претставниците на вработените, раководството на компанијата објави дека до 2022 година ќе отпушти околу 6.500 од 41.000 работни места во „Ер Франс“ и 1.000 од 2.400 во компанијата „Хоп“.

Компанијата соопшти дека повеќето од овие работни места ќе ги скратат работниците кои се пензионираат или сами ќе си дадат оставки, додавајќи дека тоа ќе охрабри доброволно пензионирање и предвремено пензионирање пред да започнат отпуштањата од работа.

Проценките покажуваат дека авиокомпаниите ширум светот ќе изгубат приход од 84 милијарди долари оваа година, а официјалните лица предвидуваат дека ќе бидат потребни неколку години за да се опорави авио-индустријата.

„Ер Франс“ објави дека во текот на трите најтешки месеци од пандемијата, вирусот корона имал 95% помалку сообраќај, дека губеше 15 милиони евра на ден во тоа време, и дека не очекува закрепнување пред 2024 година.

Европскиот производител на авиони „Ербас“, чие седиште е во Франција, пред неколку дена објави дека мора да укине 15.000 работни места за да не биде загрозена иднината на компанијата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

Претходно, Владата на Црна Гора донесе одлука да ги отвори границите на својата земја за девет држави, меѓу кои не е Србија.

СРПСКИ КОНТРАУДАР НА ОДЛУКАТА НА ЦРНА ГОРА: Забрането слетување на “Монтенегро ерлајнс” во Србија!

Врз основа на реципроцитетот, Дирекцијата за цивилно воздухопловство донесе мерка...

Тој рече дека „Ковид-19“ се шири брзо, особено во средини како што се старечки домови.

Директорот на СЗО порача: Корона вирусот е 10 пати посмртоносен од епидемијата свински грип во 2009 година!

Вирусот на корона е десет пати повеќе смртоносен од епидемијата на свински грип во...

„Целата одговорност за спроведување на полицискиот час е моја“, цитираше Саул за турскиот дневен весник Сабах.

Турскиот Министер за внатрешни работи ПОДНЕСЕ ОСТАВКА: Цела одговорност е моја, се повлекувам од функцијата!

Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу денеска на Твитер објави дека...

Данска е една од првите европски земји што воведе мерка за затворање на училиште пред еден месец, јавува Би-Би-Си.

Данска ги враќа децата во училиштата: Премиерката тврди дека не сакаат земјата да биде затворена повеќе од што треба!

Од среда, 15 април, во Данска ќе бидат олеснети некои мерки за борба против епидемијата...