Австралискиот кризен штаб ќе одржи денеска итен состанок поради ширењето на многу заразниот, делта сој на коронавирусот во земјата.

Објавил: Владо Марин | 28 јуни, 2021 11:18

Австралија се бори со нов бран на пандемијата, Сиднеј повторно затворен

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Австралија се бори со неколку групи на инфекции со делта коронавирус, кој е позаразен, па експертите предупредуваат дека земјата е во најопасната фаза од избувнувањето на пандемијата.

Воведена е нова блокада во Сиднеј, како и во Дарвин на исток од земјата, маските се задолжителни повторно во Перт и можно е да се воведат строги мерки откако пред повеќе од една недела беше прогласен за позитивен тест на граѓанин кој престојуваше во Сиднеј!

Во извештајот на Ројтерс се наведува дека 18 од вкупно 25 милиони Австралијци, односно 70% популациите е под некоја форма антиепидемиски рестрикции во речиси сите делови на Австралија.

Австралискиот кризен штаб ќе одржи денеска итен состанок поради ширењето на многу заразниот, делта сој на коронавирусот во земјата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Вкупната излезност на гласачите на изборите за Државната дума на Русија вчера до 20 часот по московско време изнесува 16,85 проценти, објави руската Централна изборна комисија.

Втор ден од изборите во Русија, вчерашната излезност 16,85 отсто

Рускиот претседател Владимир Путин вчера гласал електронски на руските парламентарни...

Идејата за ковид-сертификат првично беше поврзана со патувањата, но Италија многу брзо почна да ја применува на места како музеи, спортски сали и внатрешноста на рестораните!

Италија вчера воведе една од најстрогите мерки во светот

Италијанската Влада вчера донесе една од најстрогите анти-ковид мерки во светот, со...

Од своја страна, Рама, кој во континуитет ја критикува ЕУ и состојбата на двете земји ја споредува со драмата „Чекајќи го Годо“, оцени дека „ние сме заложници на национализмот внатре во ЕУ“.

МЕРКЕЛ СО ПОРАКА ОД ТИРАНА: МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА ГИ ИСПОЛНИЈА УСЛОВИТЕ ЗА ЧЛЕНСТВО

Германската канцеларка Ангела Меркел на заедничката прес-конференција со албанскиот...

Во соопштението на компанијата се наведува дека станува неопходно екипажот да биде вакциниран, бидејќи владите се повеќе бараат доказ за вакцинација во рамики на условите за влез во земјите.

„Виз Ер“ воведува задолжителна ковид вакцинација за екипажот

Авиокомпанијата „Виз Ер“ објави дека од 1 декември 2021 година ќе воведе задолжителна...