Авиокомпанијата го прекина сообраќајот кон средината на март, додека дел од возниот парк продолжи да лета, но не во патничкиот сообраќај, туку во транспортот на медицински материјал.

Објавил: Сара Фемина | 28 мај, 2020 20:28

АВСТРИЈСКАТА АВИОКОМПАНИЈА СТАРТУВА ЛЕТОВИ: Од 15 јуни ќе започнат летови до 37 дестинации!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Од 15 јуни австриската авиокомпанија AUA ќе ги обнови закажаните летови кои беа прекинати поради пандемијата на вирусот корона, а од 22 јуни ќе ја обнови трасата кон Белград.

AUA, која е во сопственост на германската Луфтханза, прво ќе ги обнови летовите до 37 дестинации, меѓу кои сè уште нема во прекуокеанските земји.

„Веднаш штом имаме доволно патници на кратки и средни линии, ние исто така ќе понудиме прекуокеански летови. Тоа би можело да биде во јули“ рече членот на Управниот одбор на AUA, Андреас Ото.

Според најавите, летовите ќе ги извршуваат малите авиони Ембраер 195 и Даш 8.

Авиокомпанијата го прекина сообраќајот кон средината на март, додека дел од возниот парк продолжи да лета, но не во патничкиот сообраќај, туку во транспортот на медицински материјал.

Патем, пред пандемијата, AUA ги прекина летовите само еднаш во својата 60-годишна историја, а тоа беше во 2010 година заради облаците од пепел по ерупцијата на вулканот во Исланд, Ејафаjalајекул, а потоа паузата траеше само неколку дена.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Клиничкиот центар во Крагуевац за 24 часа прими 11 пациенти заразени со вирусот корона, од кои шест се од Крагујевац, двајца од Батошина и по еден пациент од Јагодина, Звечан и Рашка.

ЦРН РЕКОРД ВО СРБИЈА: 287 новозаразени лица од корона вирусот, 11 мртви

Во последните 24 часа биле тестирани 4.050 лица за вирусот на корона во Србија, од кои 287...

Денес, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, закажа консултации за формирање на новата Влада, Курир.рс дозна ексклузивно.

ЕКСКЛУЗИВНО КУРИР.РС: Вучиќ закажа консултации за формирање на нова влада- ЕВЕ СО КОГО ЌЕ СЕ СРЕТНЕ

Како што открива Курир.рс, на разговор прво ќе дојдат малцинските партии, потоа СПАС,...

Макрон го пречека Вучиќ во Елисејската палата, каде тие први разговараа приватно, и потоа го продолжија разговорот за време на работната вечера.

Вучиќ на вечера во Франција со најмоќните светски лидери: Во четири очи со МАКРОН

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вчера се сретна во Париз со претседателот...

Во моментот кога репортерката вели „Нашата екипа доби доста навреди, се жалат за тоа како изгледа нашата програма и тоа како известуваме од протестите“ од зад грб и приоѓа маж кој си ги соблекува пантолоните и го покажува задникот!

ФОТО: Демонстрант го покажа задникот пред камерата на РТС

Демонстрант од вечерашните протести во Белград, се соблече гол во моментот кога српската...