Според проценките на полицијата, се собрале околу 10.000 луѓе.

Објавил: Рејхан Бајрами | 16 јануари, 2021 21:59

АВСТРИЈЦИТЕ ИЗЛЕГОА НА УЛИЦИ ПОРАДИ МЕРКИТЕ ЗА КОРОНА ВИРУСОТ: Курц мора да си оди! (ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Илјадници излегоа на улиците во Виена денес во знак на протест против ограничувачките мерки насочени кон сузбивање на пандемијата на коронавирусите, откако владата на канцеларот Себастијан Курц разговараше за нивно продолжување!

Според проценките на полицијата, се собрале околу 10.000 луѓе.

Демонстрантите, главно без заштитни маски, носеа транспаренти на кои пишуваше „Курц мора да оди“.

Австрија, земја со околу 8,9 милиони жители, е во третата блокада, а отворени се само продавници за храна.

Од почетокот на пандемијата во Австрија, заразени се близу 390.000 луѓе, додека речиси 7.000 починале. Експертите за јавно здравје по состанокот со владините претставници изјавија дека стапката на инфекција е превисока за да размислат за ублажување на ограничувањата.

Владата утре ќе ги објави следните чекори во борбата против вирусот корона!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

„Тоа ќе биде вистинска снежна бура, Армагедон, снежна апокалипса“, рече метеорологот на приватната станица Фобос, Евгениј Тишовец, пренесува руската новинска агенција Риа Новости.

ДОАЃА ЦРН ВИКЕНД ВО РУСИЈА: Се очекуваат обилни врнежи од снег – граѓаните стравуваат од најлошото

Москва во средата ги започна подготовките за рекордни врнежи од снег во текот на претстојниот...

Германската метеоролошка служба ДВД апелираше до граѓаните да останат дома, а властите им помагаа на бездомниците засолнувајќи ги во топлите засолништа, пренесе АП.

СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Повеќе од 200 сообраќајки, железничките не работат- ХАОС на улиците!

Снежна бура и силни ветрови ги погодија северна и западна Германија денес, што предизвика...

Невремето од североисток се очекува во вторник да донесе меѓу 30 и 60 сантиметри снег во областа Њујорк.

Снежна бура ја погоди Америка: Вонредна состојба во Њујорк, издадени бројни предупредувања(ФОТО)

Силна снежна бура го погоди североистокот на Соединетите држави, нарушувајќи го животот...

Податоците од Министерството за здравство покажуваат дека од 850 легла во одделенијата за интензивна нега наменети за пациенти со корона, 843 се моментално зафатени.

Колапс во Португалија- Уште 7 слободни кревети на интензивна нега: Пациентите се транспортираат на островите

Португалското Министерство за здравство предупреди дека уште седум кревети за пациенти...