Иако граѓаните треба да ги напуштат своите домови само во исклучителни ситуации, само 20% ја почитуваат таа мерка.

Објавил: Перо Милчин | 27 јануари, 2021 18:50

АВСТРИЈЦИТЕ НЕ ПОЧИТУВААТ КАРАНТИН: Само 20 проценти го напуштаат домот само во исклучителни случаи

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Тековните податоци за движењето на граѓаните во Австрија покажуваат дека сегашнато трето заклучување заради борбата против вирусот корона е најмалку почитувано!

Иако граѓаните треба да ги напуштат своите домови само во исклучителни ситуации, само 20% ја почитуваат таа мерка.
 
Имено, регулативата за мерката заклучување предвидува целодневен полициски час. Според декретот, станот може да се напушти само заради одење на работа, на лекар, за купување дневни потреби, за давање помош на други, но и за ментална и физичка рекреација.
 
Овие исклучоци, според податоците за движењето на граѓаните, очигледно се злоупотребуваат.
Анализата на податоците од мобилните оператори покажува дека најмалку се почитува третото заклучување, која беше воведено на 26 декември.
 
Само една третина, односно 27% го намалиле нивното движење.. Тој посочи дека бројот на оние што ги почитуваат мерките во моментов се намалува, и дека во моментов само околу 20% го намалиле движењето.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Успеавме да го моделираме влијанието на климатските промени според различните сценарија на растечки емисии на стакленички гасови врз екосистемот на Арктичкиот океан.

СЕВЕРНИОТ ЛЕДЕН ОКЕАН ОСТАНА БЕЗ МРАЗ? Научниците направија мрачна прогноза, до 2055 година сè ќе биде поинаку

Меѓународен тим на истражувачи предвидува дека Арктичкиот океан најверојатно ќе остане...

Воведени се нови ограничувања долж нормално отворените граници поради избувнувањето на жариштата на нови соеви на коронавирус, кои се шират побрзо и предизвикуваат повеќе случаи во Чешка и Австриски Тирол, објави Ројтерс.

ГЕРМАНИЈА ЗА КОНТРОЛИТЕ НА ГРАНИЦИТЕ СО АВСТРИЈА-ЧЕШКА: Ова е привремено заради брзото ширење на нови видови на вирусот

Германија денес објави дека нејзината одлука за воведување гранична контрола со Чешка...

Тој додаде дека тој и голем број други истражувачи на Институтот Гамалеја биле меѓу првите луѓе кои го добиле Спутник В.

РУСКАТА ВАКЦИНА ШТИТИ ДЕВЕТ МЕСЕЦИ: Докажано колку долго вакцината обезбедува имунитет

Александар Гинзбург, директор на Рускиот истражувачки центар за епидемиологија и...

Пациентите мора да ја примат инфузијата што е можно поскоро откако ќе им биде дијагностициран ковид-19 или во рок од 10 дена од почетокот на симптомите!

АМЕРИКА ИТНО ОДОБРИ ЛЕК ЗА КОРОНА: Врз основа на комбинација на антитела го намалува ризикот од смрт

Американската администрација за храна и лекови (ФДА) итно го одобри лекот против ковид-19...