Следејќи ги претходните извештаи дека "Мерцедес-Бенц" (Дајмлер) работи на електрична верзија на својот автобус Цитаро, извршителите на компанијата откриле дека електричната Цитаро ќе влезе во производството на серии во 2018 година.

Објавил: Македонка Димкин | 28 ноември, 2018 22:00

Автобусот на Мерцедес-Бенц Електрик Цитаро влезе во производство!

Фото/Текст извор: ©execs

Најавите беа дадени на неодамнешниот Глобален јавен транспортен самит (GPTS) во Монтреал / Канада, каде што посетителите  забележаа дека прототипите веќе се тестираат во реални услови во различни места.

Компанијата execs  изјави дека електричната Цитаро “ќе отвори ново поглавје во електрична мобилност, а секако Мерцедес-Бенц не го гледа градскиот автобус изолирано, туку како составен дел на високо ефикасен транспортен систем” – како што беше и парафразирано на Конгресот на зелените автомобили.

Еве уште повеќе од тоа: “Дајмлерските автобуси затоа сега ќе нудат и сеопфатна консултантска услуга за транспортните оператори, чија цел е да се дојде на директна поддршка во развојот на сигурни концепти за е-мобилност а кои ќе бидат остварливи за користење на флота.

И додека Германците прават дизајн, во Србија Кинескиот производител на електрични автобуси „Јинлонг“ за два месеца ќе започне да ги користи погоните на „Икарбус“ во Белград, каде што треба да се монтираат електрични автобуси кои ќе се користат во градскиот сообраќаен превоз, јави РТС.
Кинезите сакаат автобусите што ќе се произведуваат во „Икарбус“ да бидат европски производ, по потекло од Србија, што, како што наведува РТС, создава голем потенцијал за изградба на нови помали фабрики кои ќе бидат соработници во овој проект. Тие планираат и изградба на фабрика за батерии во Србија.

За да им помогнат на клиентите да постигнат вистинска рамнотежа помеѓу спротивставените барања на опсегот, наплатата на инфраструктурата, товарот и трошоците, експертите преку од неодамна воспоставената единица за мобилност на Дајмлер Автобуси даваат совети за нивните специфични прашања за е-мобилноста. “

Тоа има смисла, бидејќи недостигот на свеста за економичност во  спречување на  загадувањето на атмосферата   е веројатно сега една од основните пречки за пошироко прифаќање на електрични автобуски технологии – кои од друга страна пак од година во година изгледаат многу поатрактивни.

Одделот за мобилност решенија на Дајмлер автобусите, наводно, работи со клиенти, имајќи ја предвид нивната специфичната топографија на предметните региони, достапната инфраструктура за полнење и планираните потреби и насоки при конфигурирање на предметните автобуси.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Додека сандакот веќе бил во гробница, а роднините и пријателите стоеле околу гробното место, одеднаш се слушнало тропање во дрво, а набрзо и гласот на починатиот:

ШОК ЗА ВРЕМЕ НА ПОГРЕБ:Покојниот од сандакот извикал: „Ало, каде сум, пуштете ме од тука?“

Дека погребот може да се претвори во забава и смеење, покажа еден Ирец кој луѓето кои...

Вкупно 414 лица се фатени како возеле е-тротинети во пијана состојба, од кои 254 лица останале и без возачка дозвола, се вели во полициското соопштение, додека полициските патроли интервенирале во 32 случаи за да спречат пијани да возат електричен тротинет.

Октоберфест: Одземени возачките на повеќе од 200 Германци поради возење на е-тротинети во пијана состојба

На стотици возачи на електрични тротинети им биле одземени озачките дозволи затоа...

Секое потенцијално засолниште мора да ги исполни барањата во однос на оддалеченоста од другите земјини маси, природните опасности, достапните ресурси и бројот на посетители што може да се примааат годишно.

Тие ќе ја преживеат и апокалипсата! Оваа земја ќе биде СПАС во случај на ЗАРАЗА која би го уништила човештвото!

Истражувачите тврдат дека откриле 20 најдобри засолништа во случај на избивање на пандемијата...