Следејќи ги претходните извештаи дека "Мерцедес-Бенц" (Дајмлер) работи на електрична верзија на својот автобус Цитаро, извршителите на компанијата откриле дека електричната Цитаро ќе влезе во производството на серии во 2018 година.

Објавил: Македонка Димкин | 28 ноември, 2018 22:00

Автобусот на Мерцедес-Бенц Електрик Цитаро влезе во производство!

Фото/Текст извор: ©execs

Најавите беа дадени на неодамнешниот Глобален јавен транспортен самит (GPTS) во Монтреал / Канада, каде што посетителите  забележаа дека прототипите веќе се тестираат во реални услови во различни места.

Компанијата execs  изјави дека електричната Цитаро “ќе отвори ново поглавје во електрична мобилност, а секако Мерцедес-Бенц не го гледа градскиот автобус изолирано, туку како составен дел на високо ефикасен транспортен систем” – како што беше и парафразирано на Конгресот на зелените автомобили.

Еве уште повеќе од тоа: “Дајмлерските автобуси затоа сега ќе нудат и сеопфатна консултантска услуга за транспортните оператори, чија цел е да се дојде на директна поддршка во развојот на сигурни концепти за е-мобилност а кои ќе бидат остварливи за користење на флота.

И додека Германците прават дизајн, во Србија Кинескиот производител на електрични автобуси „Јинлонг“ за два месеца ќе започне да ги користи погоните на „Икарбус“ во Белград, каде што треба да се монтираат електрични автобуси кои ќе се користат во градскиот сообраќаен превоз, јави РТС.
Кинезите сакаат автобусите што ќе се произведуваат во „Икарбус“ да бидат европски производ, по потекло од Србија, што, како што наведува РТС, создава голем потенцијал за изградба на нови помали фабрики кои ќе бидат соработници во овој проект. Тие планираат и изградба на фабрика за батерии во Србија.

За да им помогнат на клиентите да постигнат вистинска рамнотежа помеѓу спротивставените барања на опсегот, наплатата на инфраструктурата, товарот и трошоците, експертите преку од неодамна воспоставената единица за мобилност на Дајмлер Автобуси даваат совети за нивните специфични прашања за е-мобилноста. “

Тоа има смисла, бидејќи недостигот на свеста за економичност во  спречување на  загадувањето на атмосферата   е веројатно сега една од основните пречки за пошироко прифаќање на електрични автобуски технологии – кои од друга страна пак од година во година изгледаат многу поатрактивни.

Одделот за мобилност решенија на Дајмлер автобусите, наводно, работи со клиенти, имајќи ја предвид нивната специфичната топографија на предметните региони, достапната инфраструктура за полнење и планираните потреби и насоки при конфигурирање на предметните автобуси.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Синоќа, на отворањето на 71-та летни игри во Дубровник, претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, зборуваше за пандемијата на вирусот корона и ширењето на инфекцијата во Хрватска, јавуваат хрватските медиуми.

МИЛАНОВИЌ ЗА ПАНДЕМИЈАТА: Мора да се научиме да живееме со короната и да ја прифатиме!

На крајот, луѓето ќе полудат, короната треба да се прифати не како голема болест, туку...

Според германскиот весник Велт, победата на Пленковиќ била „значително поубедлива отколку што може да се очекува врз основа на анкети на јавното мислење“.

ГЕРМАНСКИТЕ МЕДИУМИ ЗА ПЛЕНКОВИЌ ПО ИЗБОРИТЕ: Тој е најуспешниот наследник на Туѓман

Германските медиуми пишуваат дека хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ докажал дека...

Шефот на НАТО, исто така, рече дека е важно Британија да ја преиспита улогата на Huawei во својата 5G мрежа со цел да се обезбеди нејзината безбедност.

СТОЛТЕНБЕРГ ВО ПАНИКА: Кина ќе не престигне во се- Пекинг се приближува кон Западот на различни начини

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави во средата дека Западот не може...

Во писмото се потенцира дека отворањето на внатрешните граници мора да се изврши на координиран и недискриминаторски начин врз основа на јасни, вообичаени и транспарентни епидемиолошки критериуми.

Италија и Шпанија упатија заедничко писмо до европската комисија: Да се ​​отворат границите на земјите членки на ЕУ!

Премиерите на Италија и Шпанија, двете членки на Европската унија кои се најпогодени...