Москва и Пекинг често формираат единствен фронт против американските предлози во Советот за безбедност на ОН (Обединетите нации), бидејќи двете земји "делат мултиполарен светски поредок".

Објавил: Весна Петровска | 10 мај, 2019 17:14

Автоголот на Вашингтон му помогна на Путин: Со еден потег ги зближи Русија и Кина

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Руската економија ужива во зголемување на кинеските инвестиции, бидејќи санкциите го донесоа Пекинг поблиску до Москва, според извештајот на американското Министерство за одбрана.

И покрај 163 страници од документот посветен на кинеските вооружени сили и загриженоста на Вашингтон во врска со растечкото влијание на Пекинг, вклучувајќи ја и нејзината економска сила, американската армија не заборави да ја спомене Русија, со која Кина се здружи за “олеснување на притисокот од притисокот на САД”.

Москва и Пекинг често формираат единствен фронт против американските предлози во Советот за безбедност на ОН (Обединетите нации), бидејќи двете земји “делат мултиполарен светски поредок”.

“Во контекст на западните санкции против Русија, Кина ги зголеми своите инвестиции во руската економија”, се вели во извештајот на Пентагон.

Во документот се споменува и големата иницијатива на Нова кинеска траса, во која се наведува дека земјата може да користи мегапроект за да создаде “воени предности”.

Исто така, се тврди дека иницијативата има за цел да ги обликува интересите на другите земји со цел “да се координира со Кина”.

Руско-кинеската соработка брзо се зголемува во последниве години. Минатата година, сообраќајот меѓу двете земји достигна рекордни 108 милијарди долари, што претставува раст од околу 25 отсто, изјави во април рускиот претседател Владимир Путин.

Во документот, исто така, се нагласува дека кинеско-руската соработка достигна “историско високо ниво” и може да послужи како пример за другите.

Ова се случува откако американското Министерство за одбрана го објави извештајот за воена енергија за Кина за 2019 година. Во извештајот се вели дека Кина се обидува да го зголеми своето воено присуство во странство и да воспостави дополнителни воени бази во различни делови на светот.

Официјален претставник на Пентагон тврди дека Кина продолжува да го милитаризира Јужното Кинеско Море, вклучувајќи го и инсталирањето на ракети и системи за мешање на островот Спра.

Пекинг тврди дека регионот е на суверена територија и има изградено воени бази на вештачки острови.

САД редовно ги загрозуваат патролите на Кина на воени бродови во таканаречените вежби за навигација за слобода, кои неодамна беа придружувани од бомбардирачки летови.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

„Медитеранскиот регион во моментот е загрозен од појава на нестабилност и конфликт на Блискиот исток и различните земји од Северна Африка и меѓу различните етнички, религиозни и исповедни групи. во нови кризи “, рече папата.

Папата се побуни против планот на Трамп: Донесе решение кое нема да излезе на добро

Папата Фрањо предупреди на „неправедни решенија“ за израелско-палестинскиот конфликт,...

Според него, на 26 декември минатата година, членовите на партијата Ѓукановиќ донесоа закон со кој им се овозможува да го национализираат СПЦ имотот доколку не е во можност да приложат документи за сопственост.

Франција му пресуди на Ѓукановиќ: ФИГАРО НАЈАВИ- Мило нема да дочека 30 години на власт

Лесно може да се случи Мило Ѓукановиќ наскоро да испадне од власт заради донесување...

Додик рече дека би било добро да се разговара што е можно поскоро, иако тој не е оптимист дека тие разговори ќе имаат какви било резултати.

Додик му порача на Изетбеговиќ: Ќе мора да ме трпи, го повикувам да разговараме(ВИДЕО)

Членот на претседателството на БиХ, Милорад Додик, го повика водачот на Демократската...

Мерењата преземени над исландскиот Рејкјавик покажаа најниска температура во стратосферата во последните 40 години - дури и до -96 степени.

ЕВЕ ЗОШТО ИМАВМЕ БЛАГА ЗИМА: Чудни работи се случуваат(ВИДЕО)

На почетокот на јануари годинава, направени се мерења во средишните слоеви на стратосферата...