Димишков сведочеше дека откако му бил определен притвор на Камчев започнале да се појавуваат негови роднини и пријатели, кои му велеле како може да се помогне, во оваа ситуација, меѓу кои го споменува и Зоран Милески-Кичеец. 

Објавил: Катерина Крстиќ | 20 февруари, 2020 11:54

Адвокатот Димишков: Камчеви сакаа да ме искористат, и да ја тргнат сестра ми од „Империја” !

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

На денешното рочиште за случајот Рекет, сведочи адвокатот Васил Димишков. Бранителот на првообвинетиот во случајот, Бојан Јовановски постави прашање до Димишков дали познава лице Владимир Ефтимовски. На ова тој одговори дека станува збор за директор на Стопанска банка Битола со кого имал контакти како и со сите негови клиенти како адвокат, пренесува „Плус инфо“.

Адвокатот, Васил Димишков, брат на судијката на претходна постапка, Весна Димишкова која го води случајот Империја, денеска се појави како прв сведок на одбраната предложен од обвинетиот Бојан Јовановски во случајот „Рекет”. Димишков рече дека Камчев сакал да го искористи за да ја тргнат сестра му од предметот за кој тој е осуден.

– Во летото 2018 година банката имаше предмет за еден клиент кој не сакал да врати кредит. Во тоа време директорот ми рече дека за предметот со мене сакал да се види Камчев и потоа ми рече да појдам во неговите канцеларии во комплексот Систина. Ме спроведоа до канцеларијата, дојде Камчев, разговаравме, па ми покажа документи и видов дека беа наредби и имаше една наредба на која го пишуваше името на судијката Весна Димишкова која ми е сестра. Бев изненаден зошто очекував да зборуваме за друго. Тој ми рече дека сака да ме вклучи во неговиот тим адвокати. Потоа ми рече да му оставам два – три дена, па пак да се видиме. Не ме повика потоа, ниту се јави, на тоа заврши се – рече сведокот Димишков.

Димишков сведочеше дека откако му бил определен притвор на Камчев започнале да се појавуваат негови роднини и пријатели, кои му велеле како може да се помогне, во оваа ситуација, меѓу кои го споменува и Зоран Милески-Кичеец. 

– Меѓу нив беше и Зоран Милевски кој инсистираше на повторни средби иако му кажав дека ништо не можам да помогнам. Тој во една прилика направи средба и со сопругата на Камчев, колешката Ана Камчева. Кога се сретнавме со неа ми објасни дека имаат намера да го зголемат тимот на адвокати, вештаци и други лица за одбраната и ми рече дека планираат да ме ангажираат и мене. Им кажав дека тоа што го бараат од мене не може да се оствари за таков краток период. Мислам дека Камчева која ми е колешка ме сфати и се согласи со мене дека не е можно тоа да се направи за тој краток период – рече Димишков и додаде дека средбата завршила со заклучок тој да направи свои пресметки колку би чинел неговиот ангажман.По неколку дена направив пресметки но мислам дека ги прозрев нивните намери, мислам дека тие сакаа да ме искористат, да ме ангажираат затоа што ако ме ангажираат мене, тогаш по сила на законот, мојата сестра која тогаш беше судија во претходна постапка ќе биде иземена од предметот. Кога се видовме со Милевски му кажав сума која знаев дека нема да биде прифатлива, откако му ја кажав сумата на Милевски, тогаш никој ниту ми се јави, ниту ме побара – сведочи адвокатот Димишков.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ограничувањата се „од превентивни причини за заштита на јавното здравје од дополнително ширење на коронавирусот Ковид-19 на грчка територија за временскиот период од 16 јули 2020 година до 31 јули 2020 година”.

Грција ја продолжи забраната за авионско, железничко и копнено поврзување со Македонија до 31 јули

Грција го продолжи до 31 јули 2020 година привременото ограничување на сите авионски,...

Патниците кои направиле резервација преку туристички агенции – вклучувајќи ги и онлајн туристичките агенции – треба да ја контактираат компанијата преку која ги купиле своите билети

Виз Ер ги суспендираше летовите помеѓу Италија и Република Македонија

Нискобуџетната авиокомпанија Виз Ер денеска најави дека како резултат на рестрикциите...

Таа формација може да изгледа како флуидна и предизборна, но како и да е комоцијата со која ДУИ владееше сега ќе ја нема, изјави во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ политичкиот аналитичар Ѓунер Исмаил и додаде дека несомнено е дека Заев ќе ја составува владата, без условот на ДУИ -Албанец премиер.

Ѓунер Исмаил: Заев ќе формира Влада, без условот за Албанец премиер (ВИДЕО)

Јасно е дека СДСМ продолжува понатака со свесно платена скапа цена за тоа што мораше...

Но она што можеше да се забележи на веб страната во текот на изборната вечер, беше  фотографијата со пораката на „Анонимуси“ по хакирањето на агрегаторот.

Се огласија хакерите кои го нападнаа сајтот на ДИК: Ова е пораката која ја испратија!

По синоќешниот хакерски напад на веб- страната на Државната изборна комисија сајтот...