Во интервју, претседателот на Република Србија Александар Вучиќ изјави дека првите летови може да се очекуваат во неделата од 4-11 мај. Отворањето на аеродромот ќе биде ограничено бидејќи сите правци нема да бидат обновени веднаш, како резултат на ограничувањата од други земји, како и одлуката на повеќето авиокомпании да ги прекинат летовите заедно.

Објавил: Катерина Крстиќ | 24 април, 2020 22:44

Аеродромот во Белград ќе ги пушти првите летови од 4-ти мај!

Фото/Текст извор: ©Playtravel

Државниот врв на Република Србија неодамна изјави дека првите патнички летови од аеродромот „Никола Тесла“ во Белград може да се воспостават уште на почетокот на мај.

Во интервју, претседателот на Република Србија Александар Вучиќ изјави дека првите летови може да се очекуваат во неделата од 4-11 мај. Отворањето на аеродромот ќе биде ограничено бидејќи сите правци нема да бидат обновени веднаш, како резултат на ограничувањата од други земји, како и одлуката на повеќето авиокомпании да ги прекинат летовите заедно.

Одлуката важи и за аеродромите во Ниш и Краљево, но нивното отворање за комерцијален сообраќај ќе треба да се координира со воспоставување на меѓуградски транспорт и отворање на инфраструктурни објекти.

Аеродромот „Никола Тесла“ во Белград беше затворен на 19 март за меѓународен сообраќај.

Сепак, државниот врв потенцира дека овие планови можат да бидат стопирани или одложени ако бројот на заболени од коронавирус „Ковид-19“  започне да расте.

Засега, не е познато како точно ќе изгледа отворањето на аеродромот и кои линии би можеле да бидат повторно обновени. Владата на Република Србија не соопшти дали забраната за влез на странските државјани ќе продолжи да важи, како и дали патниците што се враќаат во земјата ќе треба 28 дена да се придржуваат кон обврската за самостојност.

Потсетете се дека Ер Србија започна со продажба на авио билети за летови во мај, додека го одложуваше започнувањето на новите летови. Авиокомпанијата по ниска цена Wizz Air планира да ги започне првите летови од средината на мај, исто како и авиокомпаниите „Луфтханза груп“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Весникот, исто така, наведува дека инфекцијата во БиХ се зголемила за 75%, а во Србија за 125%, во која се наведува дека подрачјето било заштедено од вирусот корона долго време, така што инфекцијата одеднаш ќе започне драстично да се зголемува.

ЗОШТО БАЛКАНОТ Е ПОВТОРНО НА УДАР НА КОРОНАВИРУСОТ: Анализа на германскиот весник укажува само на едно!

Германскиот Шпигел се занимава со обновениот пораст на бројот на случаи на коронавирус...

Според податоците на Министерството за здравство и Институтот „Трампилин“, во моментот има 86 пациенти на респиратори.

НАЈНОВ КОРОНА БИЛАНС ВО СРБИЈА: За 24 часа 325 ново заразени од КОРОНА, осум лица починаа!

Во последните 24 часа, 7.434 лица биле тестирани за вирусот на корона во Србија, од кои...

Првaта е дека е забрането влегување во затворени простории без маска, каде ќе треба да се почитува растојанието од 1,5 метри, додека сите што користат јавен превоз ќе треба да носат маски, за што ќе бидат предвидени одредени санкции. Покрај тоа, ќе биде забрането да се соберат повеќе од сто луѓе во затворено и повеќе од 500 на отворено. Работата на угостителите ќе биде ограничена и нема да работи помеѓу 11 и 6 часот наутро.

ВО БЕЛГРАД ПРОГЛАСЕНА ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Ова се мерките кои треба да се почитуваат наредните две недели!

Денес е прогласена вонредна состојба на територијата на Белград, како што претходно...

Од правец на Бугарија, патниците ќе влезат во Грција преку граничниот премин Промахонас, додека влезот од другите гранични премини со оваа земја, влезот ќе биде дозволен само во одредени услови.

ГРЦИЈА ГИ ОТВОРА СВОИТЕ ГРАНИЦИ: За овие две држави забранет е влез во државата- сите ќе бидат тестирани за коронавирус!

По неколкудневните дискусии во рамките на Европската унија, формиран е список на земји...