Од нејзиното лансирањево 2017 година, над 100 кандидати успешно ја завршијапрограмата и сега работат во Wizz Air како пилоти.Погледнете го видеото Wizz Air Pilot Academy - YouTubeза да дознаете повеќе за програмата.

Објавил: Сара Димитрова | 22 ноември, 2022 13:56

АКАДЕМИЈАТА ЗА ПИЛОТИ НА WIZZ AIR ГО ЗАСИЛУВА РЕГРУТУВАЊЕТО НА КАДЕТИ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Wizz Air, најбрзо растечката и еколошкинајодржлива авиокомпанија во Европа на глобално ниво, денес објави дека го засилува регрутирањето за својатаPilot Academy, водечка програма за обука на пазарот зависоко мотивирани кандидати да ја добијат својаталиценца за комерцијален пилот.

Од нејзиното лансирање во 2017 година, над 100 кандидати успешно ја завршија програмата и сега работат во Wizz Air како пилотиПогледнете го видеото Wizz Air Pilot Academy – YouTubeза да дознаете повеќе за програмата.

Програмата за пилотска академија на Wizz Air обезбедуваединствен, едноставен и финансиски попристапен пат зада станете комерцијален пилот во Wizz Air. Програмата заобука, која прифаќа апликации од кандидати со мало илибез искуство, трае 18 месеци за да се заврши и е достапнаи во академијата за летови Trener Flight Academy воУнгарија и Egnatia Aviation во Грција.

Интегрирана ATPL програма започнува со Ab-Initio обукакаде кадетите ќе се стекнат со теоретско знаење и вештини потребни за да станат пилот. Кадетите коиуспешно дипломираат ќе напредуваат во напредна обука, која вклучува петнеделен преоден курс за операциите наЕрбас А320. По ова, кадетите ќе поминат обука заспецифична авиокомпанија на Wizz Air, пред да станатполноправен прв офицер во авиокомпанијата.

Во споредба со другите програми на авиокомпаниите, курсот нуди водечка школарина на пазарот од 61.460 евра. Кадетите треба да платат само 13.950 евра пред курсот, а преостанатата такса однапред ја плаќа авиокомпанијатадоколку кадетите го исполнуваат стандардот потребен попеттиот месец на обука. Кадетите ќе го плататпреостанатиот надоместок на рати откако ќе добијатцелосна плата како прв офицер во Wizz Air.

Wizz Air, исто така, ја намали таксата за регрутирање наАкадемијата за пилоти на 85 евра во сите нејзини школиза летови, од 110 евра во академијата за летање Trener и 148 евра во Egnatia Aviation, за да ја направи финансискиподостапна за кандидатите да аплицираат.

Кадетите кои ќе се приклучат на Wizz Air прекуПрограмата за академија за пилоти ќе имаат можност дауправуваат со постојано растечката флота наавиокомпанијата од млади, ултрамодерни и одржливиавиони Ербас на преку 1100 рути до речиси 200 дестинации во 50+ земји. Напорот за регрутирање на новикадети ги поддржува амбициозните планови на Wizz Air за повеќе од тројно зголемување на нејзината флота до2030 година, со што авиокомпанијата ќе вработи до 4.600 нови пилоти.

Амбициозните пилоти кои сакаат да дознаат повеќе запрограмата може да се придружат на виртуелниот отворенден на Wizz Air на 12 декември 2022 година во 17:00 часот(CEST) за да се регистрираат, кликнете тука.

Кандидатите можат директно да аплицираат за програматана веб-страницата на Wizz Air Pilot Academy тука.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Сообраќај

Хаосот во сообраќајот изгледа ќе продолжи, бидејќи Арсовска изјави дека не се откажува!

Приватни превозници денеска ќе ја блокираат „Илинденска“ – од понеделник најавуваат радикализација на протестите

Приватни автобуси денеска со почеток во 06:00 часот ќе ја блокираат десната лента на...

Како што најави приватниот градски автобуски превозник „Слобода превоз“, блокирањето ќе биде со повеќе од 30 автобуси и повеќе од 300 лица.

Приватните превозници утре со 30 автобуси ќе ја блокираат крстосницата кај „Мавровка“

Приватните превозници вклучени во Јавниот линиски превоз утре ќе протестираат со...