Љупчо Палевски Палчо од Патриот до Монструм

Објавил: Македонка Димкин | 14 декември, 2023 11:58

Ако Палевски побара азил во Турција, Македонија нема да биде известена, екстрадицијата ќе трае со месеци

Фото/Текст извор: ©Слободен Печат

За Министерството за правда барањето за екстрадиција од Турција на Љупчо Палевски, првоосомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска (14) и Панче Жежовски (74) е чист случај, во кој домашните институции брзо и ефикасно го изготвиле и испратиле барањето до турското министерство за правда и сега само од Турција зависи за колку време тој ќе биде испорачан во Македонија, а постапката може да трае со месеци.

Не е извесно дека ќе има брза екстрадиција, затоа што брза постапка треба да побара и да се согласи со неа бараното лице, а од Правда не очекуваат дека Палевски ќе бара брзо испорачување во Македонија.

Од Министерството за правда на Турција вчера потврдиле дека го добиле барањето за екстрадиција и сега се зависи од турските власти. Со оглед дека Палевски е во екстрадициски притвор, а притворските предмети треба брзо да се одлучат, од Министерството очекуваат дека така и ќе биде. Но, напоменуваат дека во Турција имаат и до 100 барања за екстрадиција дневно, заради големината на државата со популација од 80 милиони жители, која се граничи со држави како Сирија и Ирак.

Од Секторот за меѓународна правна помош при Министерството за правда велат дека отсега па до одлуката Турција нема да ги известува за тоа што се презема во случајот со Палески. Македонија нема да знае ако тој побара азил или ако се обидува да се пазари со турските власти доколку поседува определени информации.

Од Секторот за меѓународна правна помош велат дека вообичаено е азил да се бара при влез во државата, а Палевски е уапсен по потерница додека бегал, но не исклучуваат дека тој ќе ги искористи сите средства што му се на располагање за да не биде испорачан и дека ќе се жали на притворот, дури и на „секоја точка и запирка“ на секоја одлука додека трае процедурата.

 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Постапката на Битиќи за Мицкоски е без преседанс, а неговото однесување го отцени како некултурно и дрско, кое говори за карактерот на човекот кој е платен со народни пари.

Мицкоски до Ковачевски: Ако не го разрешиш Битиќи, само ќе потврдиш дека си обичен измеќар на други интереси

 Слободата на говорот е загарантирано уставно право и ги охрабрувам новинарите...

Претседателот на Владата и на владејачката партија негираше дека има поврзаност меѓу враќањето на Заев и ескалацијата на односите меѓу сегашниот и поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и Никола Груевски. Ковачевски негираше и дека од Груевски добил материјали на уесбе!

Ковачевски за враќањето на Заев во СДСМ: Не му ја чувам партиската фотелја

Премиерот и претседател на СДСМ вели дека во партијата сѐ уште не била отворена ниту...


ВМРО-ДПМНЕ: Криминалот на Мерко ја замолчи ДУИ, само Ковачевски го брани
22/06/2023 - 08:28471
Од: А1он
SHARE
САД го откри, a македонските институции го премолчуваат криминалот и корупцијата на СДС и ДУИ. САД го прогласи Рамиз Мерко, градоначалник од ДУИ за персона нон грата во САД. Ова важи и за неговото семејство велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Добивај вести на вибер
dobivaj vesti na viber
– Рамиз Мерко е на црната листа бидејќи бил вмешан во значителна корупција, влијаел на судски процеси и злоупотребувал фондови нотираат од Стејт Департментот. Мерко сам не можел да влијае на судски процеси без поддршка од другите владини функционери на ДУИ и СДС. Прашањето е во колку од овие криминални процеси се вмешани и други лица од ДУИ? САД потврди дека ДУИ е криминална. Сите ја гледаат корупцијата во ДУИ, само Димитар Ковачевски и СДС не ја гледаат. ДУИ мора да оди во опозиција. ДУИ мора да расчисти со криминалот во нивните структури. Бараме сериозна реакција од институциите се вели во соопштението од партијата.

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалот на Мерко ја замолчи ДУИ, само Ковачевски го брани

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалот на Мерко ја замолчи ДУИ, само Ковачевски го брани! САД го...