Ако претседателот Зеленски и Украинците престанеле да се борат, нивната земја повеќе немало да постои - рече генералниот секретар на НАТО.

Објавил: Македонка Димкин | 17 септември, 2023 13:00

Ако престанат Украинците да гинат НАТО тешко ќе опстане.

Фото/Текст извор: ©Сликата е Карикатура како симбол за " лага"

Ако претседателот  Зеленски и Украинците престанеле да се борат, нивната земја повеќе немало да постои – рече генералниот секретар на НАТО. Каде ќе изчезне земјата прашува Васко Белески?  Правилно е дека: Ако престанат Украинците да гинат НАТО тешко ќе опстане. Ова е вртење на теза што Натовците ја продаваат во светов.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг предупредил дека не треба да се очекува брз крај на војната во Украина.???
-Повеќето војни траат подолго од очекуваното кога започнаа – рече Столтенберг во интервјуто објавено  од германската медиумска групација „Функе“.

Како што изјави, „мора да се подготвиме за долга војна во Украина“.

Сите сакаме брз мир. Но, во исто време мораме да признаеме: ако претседателот  Зеленски и Украинците престанат да се борат, нивната земја повеќе нема да постои – рече генералниот секретар на НАТО.

Факти: Зеленски победи на наместени избори а на тоа му претходеше пуч. Нато го припремаше Зеленски од 2014 за војна против Русија. Како тогаш тие ” Нато” кои впрочем ја бомардиараа Србија сакале мир? Многумина Американски Анслитичари сметаат дека Нато всушност се приватна војска на Длабоката Држава ( Војна Индустрија на Америка)  и ништо повеќе. Тоа што наводно тие ќе се бранеле едни со други е приказка за мали деца, впрочем видовме  за време на ковидот како ќе се испотепаа меѓу себе за вакцини и маски, дури и за тоалетна хартија. Денес истото тоа го прават со украинското жито. 

Општ заклучок: Нато е индиректно креаторот на конфликтот во Украина под раководство на Војната индустрија на САД. Времето на прчатење на пари од обична преобработена хартија поминува. Со штампање на доларот за нив трилиони  милијарди  беа ништо, ги купија најголемите светски фирми а пред се доминираат во фармацеутската индустрија, и мбогу други фирми, а тоа им обозможуваше и на местење на влади на држави ( впрочем како што е нашава) во своја корист. Воведуваа Санкции кога сакаа и на кого сакаа. Така во Европа има многу малку држави кои се независни , сите други работат под диктат на длабоката држава.  Сепак овој пат нувниот концепт со Русија стана бумеранг….

Зошто е важно ( нажалост) Украина да ја изгуби војната? Со тоа се намалува моќта на империјата на длабоката држава и се создава еден мултиполарен свет, каде што државите ќе можат да го задржат својот идентитет. 

Со промовирањето на геј заедници и одстранувањето на Родителите од изводите, истите сакаа да ги измснипулираат милијарди луѓе за да полесно владеат а подоцна и истите уништат. 

Вакво мислење тешко ќе го слушнете во Македонија, ( во Европа нуту под разно) ниту од власта ниту од опозицијата бидејќи истите се во спрега со Американската Амбасада во Македонија.

Да се надеваме дека разумот ќе надвладее и војната сепак брзо ќе се заврши

Васко Белески

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во Бугарија од вечерва почнува забраната за влез во државата на автомобили со руски регистарски таблички, изјави началникот на граничната полиција Антон Златанов.

Во Бугарија од вечерва се забранува влез на автомобили со руски регистерски таблички

Во Бугарија од вечерва почнува забраната за влез во државата на автомобили со руски...

Премиерот Орбан додаде дека ќе се докаже дека Унгарија била во право за војната во Украина и дека Западот не успеал мирно да ја процени ситуацијата на теренот.

Орбан: Западот сака да ја глобализира војната во Украина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека Западот сака да ја глобализира...

Лидерот на шпанските конзервативци, Алберто Нуњес Феихо, ќе ја има својата шанса да формира нова влада оваа недела - нешто што претходно се сметаше дека е осудено на неуспех со оглед на недостигот на парламентарна поддршка.

Зошто лидерот на шпанските конзервативци е далеку од премиерската функција без разлика на неговиот успех на изборите.

Лидерот на шпанските конзервативци, Алберто Нуњес Феихо, ќе ја има својата шанса да...