Со ставот на Гошев се согласува и екс-оратеничката Ивана Туфегчиќ. За неа, „пркосот е одраз на принципиелност и интегритет а пораката на премиерот, промовирање на сервилност“.

Објавил: Рејхан Бајрами | 24 април, 2021 14:31

Ако СДСМ е вистинска партија, треба да го одбрани Стојко Пауновски, смета Петар Гошев

Фото/Текст извор: ©магазин.мк/360

Пркосот е одраз  на принципиелност и интегритет а пораката на премиерот, промовирање на сервилност. Оваа трагедија што денес се случува е дело на сите безрбетници што доброволно прифатиле чифлигарство. Ако заради таков пркос тој биде ставен „на тапет“ или разрешен, тоа ќе значи враќање на некои минати времиња и практики, кои немаат место во демократскиот плурализам, пренесе 360 степени!

Некогашниот прв човек на СКМ-ПДП, Петар Гошев која кратко по неговото заминување од лидерската позиција ја презеде Бранко Црвенковски и таа се преименува во СДСМ, во однесувањето кон директорот на Пазарната инспекција гледа грешка во партијата, но и лично во него.

Во изјава за Истражувачката репортерска лабораторија Гошев потенцира дека токму партијата треба да го одбрани , но само ако е вистинска партија, а не акционерско друштво со еден акционер од 98 проценти. На Пауновски пак, му забележува дека при смената на министерот Драган Тевдовски, никој, па ниту тој не се обидел да се спротистави на предлогот за негово разрешување и да застане зад него.

„Таа иста партија пред скоро две години не го одбрани министерот за финансии заменувајќи го со срамно решение во споредба со него. Тој министер не беше бранет и од овој функионер што сега е на ред да биде жртва. Најкорисно за општеството е сами меѓу себе да се распаднат како нешто што се нарекува партија. Затоа што оваа трагедија што денес се случува е дело на сите безрбетници што доброволно прифатиле чифлигарство“,

вели Гошев за ИРЛ.

Со ставот на Гошев се согласува и екс-оратеничката Ивана Туфегчиќ. За неа, „пркосот е одраз  на принципиелност и интегритет а пораката на премиерот, промовирање на сервилност“.

Во анализата насловена како „Пркосот на Стојко Пауновски пука во поданичкиот менталитет“, консултирани за својот став се низа јавни личности кои ја нагласуваат потребата за аргументирана дебата и почитување на принципите на демократија, наместо интенцијата проблемите да се ставаат под тепих.

За новинарката Катерина Блажевска, „случајот Пауновски“ е обид да се замолчи и разреши само затоа што тој отворено се изјаснил за тема од јавен интерес.

„Тоа не е непочитување на хиерархијата, како што изјави Заев. Напротив, тоа е одраз на почитување на потребите на институцијата што ја раководи Пауновски, токму заради хиерархијата на највисокиот интерес – јавниот.„Пркосот“ на Пауновски е токму повик за аргументирано и за разумно решавање на проблемот. Ако заради таков пркос тој биде ставен „на тапет“ или разрешен, тоа ќе значи враќање на некои минати времиња и практики, кои немаат место во демократскиот плурализам“,вели таа.

Во таа насока за ИРЛ говори и политологот Миша Поповиќ. Според него, обезбедувањето независност во управувањето на институциите е предуслов за создавање стручна и квалитетна раководна служба.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

„Шансите не се загубени, сега треба да се одмориме и да се подготвуваме за Украина. Не очекува уште еден тежок натпревар. Тој меч треба да го одиграме отворено бидејќи веќе нема што да загубиме.

ПАНДЕВ: ШАНСИТЕ НЕ СЕ ЗАГУБЕНИ, СЕГА ТРЕБА ДА СЕ ПОДГОТВУВАМЕ ЗА УКРАИНА

Македонија загуби со 3-1 од Австрија на премиерата на Европските првенства, пренесе...

Премиерот Заев во интервјуто потсетува дека во светот се развива ерата на четвртата индустриска револуција и Балканот е навистина променет, заради европската иднина којашто сите ја посакуваат.

Заев за „Еуроњуз Албанија“: Македонија е доказ дека мултиетничките општества може да бидат голема предност, поука и пример за сите други земј

„Ако испорачуваме и Европа мора да испорачува, затоа првата порака е таа – да...

Тие знаат што се случува во Македонија и затоа со месеци, па можеби и година дена никој нема дојдено во Македонија. Со корумпирани политичари европејците не сакаат да имаат работа, нагласи Ѓорчев.

Ѓорчев: Македонија ја има најкорумпираната влада во историјата предводена од Заев, а во ЕУ не сакаат корумпирани држави

Позицијата на Македонија во моментов е како никогаш полоша во македонската историја...

Прифаќам дека УНЕСКО неколку години нé предупредува, но после присуството на експертите од УНЕСКО во извештајниот период е направено многу.

Заев: Прифаќам дека УНЕСКО неколку години нé предупредува

„Извештајот на УНЕСКО го опфаќа извештајниот период до јануари 2020 година и Владата...