Од вкупно 1.348 нови случаи регистрирани се 196 реинфекции.

Објавил: Рејхан Бајрами | 12 февруари, 2022 12:20

Активни се 11.727 ковид случаи во државава од кои најголем број 7081 се во Скопје

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Активни се 11.727 ковид случаи во државава од кои најголем број 7081 се во Скопје.

Според вчера објавените податоци од Институтот за јавно здравје при направени 3.996 тестови, регистрирани се 1.348 нови случаи со ковид-19, 11 починати и 1 247 оздравени пациенти.

Од вкупно 1.348 нови случаи регистрирани се 196 реинфекции.

Вкупниот број ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата достигна 284 875, бројот на оздравени пациенти е 264 443, а на починати 8 705.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Дијагнозата во типичните случаи лесно се поставува врз основа на податоците од родителот за тегобите на детето,прегледот на детето и рутински биохемиски иследувања(леукоцити и леукоцитна формула ).

Кога се зголемуваат лимфните жлезди?

Зголемени лимфни жлезди не се ретка појава. Може да бидат последица на обична настинка...

Актуелната состојба и растот на бројот на позитивни случаи на ковид ќе биде тема на состанокот на Комисијата за спречување заразени болести в петок.

Нови 411 позитивни на ковид, нема починати

Во последните 24 часа регистрирани се 411 нови случаи на позитивни на ковид-19 од направени...