Таа рече дека се очекувало дека ќе има најголем број потврдени случаи во Белград, бидејќи тој е нашиот најголем град, Ваљево не е слична по големина и пропорционално но има сличен број на пациенти.

Објавил: Перо Милчин | 25 март, 2020 17:41

АКТУЕЛНА ВЕСТ: Еве во кои градови во Србија има најмногу заразени со КОРОНА ВИРУС!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Од вкупно потврдените случаи на вирус корона во Србија, 158 биле во Белград, Ниш 40 и Ваљево 38, соопшти денеска заменик директорот на Институтот Батут Дарија Кисиќ Тепавчевиќ.

Таа изјави дека вчера Република Србија имаше 21 лице на респиратори, а денеска се 24 лица.

Кисиќ Тепавчевиќ рече дека редовните прес-конференции ќе обезбедат информации за топографската распределба на пациентите и дека корона вирусот сега е присутен во 21 град.

Таа рече дека се очекувало дека ќе има најголем број потврдени случаи во Белград, бидејќи тој е нашиот најголем град, Ваљево не е сличен по големина и пропорционално, но има сличен број на заразени пациенти.

Следни се Нови Сад 21, Чачак 13, Крагуевац 12 и Крушевац и Ќуприја со 10. Градовите со едноцифрен број на пациенти се Кикинда, Врање, Ужице, Пожаревац, Зајечар и Панчево.

Еден пациент има: Врњачка Бања, Темерин, Сомбор, Бачка Топола, Сремски Карловци, Зрењанин и Лесковац.

„Имаме најголем број потврдени случаи досега, но најголем број од нив ги немаат најтешките форми на клиничка манифестација“, рече Тепавчевиќ Кишиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Како резултат, епидемиолозите во Србија ќе можат побрзо да го контролираат ширењето на болеста СОВИД-19 предизвикано од новиот вирус корона, соопшти Инфоцентарот на ЕУ.

Пристигна РОБОТИЗИРАН систем за тестирање на КОРОНА!

Србија ќе може да тестира за повеќе примероци од коронавирус во иднина отколку порано,...

На состанокот присуствуваа претставници на Министерството за одбрана и Министерството за здравство на Србија, а од руска страна офицерите на Работната група кои пристигнаа во Белград.

ЕКСКЛУЗИВНО ОД СРБИЈА: Руските и српските војници договорија заеднички напад на КОРОНА!

На Воената медицинска академија се одржа состанок, покрај српскиот, на кој присуствуваа...

Сега е договорено меѓу министерствата да пристигнат 11 авиони за хуманитарна помош и 86 вирусолози.

РУСИЈА ДЕСНА РАКА НА СРБИЈА: Руски авион со помош слета во Белград, ќе пристигнат 86 лекари и уште 11 авиони!!

Хуманитарна помош од Русија слета на аеродромот Батајница. Премиерката на Србија,...

„Ова не е предвидување, ова е нешто што е логично да се очекува“, рече Вучиќ, додавајќи дека има 81 лице на респиратори.

ВУЧИЌ: Во следните 72 часа очекуваме зголемување на заразени и смртни случаи!

Во следните 72 часа очекуваме зголемување на заразени и смртни случаи, рече вечерва...