Локално ќе има услови за појава на НЕВРЕМЕ со поинтензивен пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 25 степени.

Објавил: Перо Милчин | 28 април, 2021 8:03

АКТУЕЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ДЕНЕС ПОПЛАДНЕ УСЛОВИ ЗА ЛОКАЛНО НЕВРЕМЕ – ОД УТРЕ ЛЕТНИ ТЕМПЕРАТУРИ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Денес претпладне времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе биде нестабилно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Локално ќе има услови за појава на НЕВРЕМЕ со поинтензивен пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 25 степени.

Во Скопје времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има услови за нестабилност со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Максималната температура ќе се искачи до околу 24 степени.

Потоа од утре следува период на претежно стабилно, суво, сончево и значитеолно потопло време, повремено со умерена облачност. Локално и повремено ќе има нешто повеќе облачност а услови за слаб локален дожд ќе има во сабота навечер и во текот на ноќта кон недела. Температурите на воздухот ќе бидат значително над просекот за овој дел од годината и ќе се искачуваат во интервалот од 23 до 30 степени, додека во најтоплите предели истите има услови да се искачат и над 30 степени.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Повремено ќе има нешто повеќе облачност а особено во сабота ќе дува умерен, Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.

СТАБИЛНО И ТОПЛО ВРЕМЕ – ЗА ВИКЕНДОТ СЕВЕРЕН ВЕТЕР И МАЛ ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ

Денес, како и во следните денови продолжува периодот на претежно стабилно, суво и сончево...

Ќе дува умерен, повремено на некои места засилен ветер од западен и од југозападен правец. Температурите ќе се движат во интервалот од 18 до 26 степени.

ПРОДОЛЖУВА ПРЕТЕЖНО СТАБИЛНОТО И ТОПЛО ВРЕМЕ – МАЛ ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ

Денес времето ќе биде умерено, локално и позначително облачно а ќе има услови и за...

Повремено и локално ќе има нешто повеќе облачност а само утре ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретка појава на грмежи.

НАЈНОВИ МЕТЕО ИНФОРМАЦИИ: ПРОДОЛЖУВААТ РЕЛАТИВНО ВИСОКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ

Продолжува периодот на претежно стабилно, суво и релативно топло време. Односно времето...