Ветерот повремено на некои места ќе достигнува брзина од над 70 км/час.

Објавил: Мирко Бачиќ | 18 септември, 2021 13:38

АКТУЕЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ОД ДЕНЕС ПОПЛАДНЕ, ДО ПОНЕДЕЛНИК СИЛЕН ВЕТЕР ОД НАД 70 КМ/ЧАС

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Поради големата разлика во воздушниот притисок на релативно мал простор, од денес попладне па се до понеделник ќе дува умерен, особено во западните и југозападните предели повремено ЗАСИЛЕН ВЕТЕР од западен и од југозападен правец.

Ветерот повремено на некои места ќе достигнува брзина од над 70 км/час.

Предупредување: Во случај на појава на СИЛЕН ветер, од денес попладне па се до понеделник, граѓаните на Македонија своите автомобили да не ги ставаат во близина на дрвја, со цел да не дојде до некоја штета.

Да напоменеме дека денес попладне и навечер, како и во текот на ноќта ќе има услови за локална појава на пороен дожд и грмежи.  За време на викендот ќе има локална нестабилност со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на град. Температурите и понатаму ќе бидат над просекот и нема многу да се менуваат во споредба со сегашните, иако се очекува мал пад на истите.

Услови за локална нестабилност ќе има и во Скопскиот регион.

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Попладне и навечер облачноста ќе се зголемува, со што ќе започнат нови врнежи од дожд а на планините врнежите ќе бидат од СНЕГ.

АРКТИЧКИОТ БРАН КОЈ ЌЕ ДОНЕСЕ МНОГУ СНЕГ И ДОЖД СЕ ПОБЛИСКУ ДО НАС! ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ НАЈНОВИТЕ ДЕТАЛИ

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и тоа особено...

И во Скопје и околината времето ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд. Ќе има и услови за локална нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и со засилување на ветерот. Температурата ќе се искачи до околу 16 степени.

МАКЕДОНИЈА ПОД ВЛИЈАНИЕ НА УШТЕ ПОГОЛЕМ СТУДЕН БРАН ОД АРКТИКОТ: СЕ ОЧЕКУВА ПРВАТА ПОГОЛЕМА СНЕЖНА ПОКРИВКА

Денес времето во Македонија ќе биде претежно облачно и СВЕЖО со повремени врнежи од...