Водостојот на реката Сава ќе биде во пораст, а во следните два дена се очекуваат врнежи со помал интензитет.

Објавил: Перо Милчин | 4 јуни, 2019 19:01

АЛАРМАНТНА СИТУАЦИЈА: Цела Србија е потопена, поплавени 500 домаќинства, уништени куќи и автомобили!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Во општина Лучани е прогласена вонредна состојба, поради страшните поплави кои ја задесија оваа општина, кога поради големите врнежи од дожд се изли река Бјелица.

Околу 500 домаќинства се поплавени во општина Краљево, Книч, Ивањица, Трстеник, Арилје, и Нови Пазар, а околу 300 лица се евакуирани.

Едно од најзагрозените општини од зафатените поплави е Гуча, каде реката потопи неколку хектари.

Милош Јовичиќ заменик на претседател на општина Лучани, изјави денеска за Курир дека е формирана комисија за процена на штетата.

Поплавени се стамбени и приватни објекти, автомобили, животни, штетата е преголема. Се се одигра за два до три часа. Формиравме 7 комисии за процена на штетата. Најтрагично е што овие луѓе немаат вера ни сигурност во ништо. Водата доаѓаше од покривите.

Фала му на бог нема жртви, а се другото ќе се поправи. Немавме ни струја, а денеска е тоа санирано и функционира. На еден граѓанин водата му го уништи целиот спрат, сите работи во куќата и автомобилот. 

Водостојот на реката Сава ќе биде во голем пораст, а во следните неколку дена се очекуваат врнежи со помал интензитет.

Војската на Република Србија, изјави дека е подготвена веднаш да реагира во случај на повик од Секторот за вонредни ситуации.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Арапските медиуми денес објавија дека сопругата и ќерката на либанскиот премиер Хасан Диаб исто така се повредени во страотната експлозија.

ОФИЦИЈАЛНО УТВРДЕНА ПРИЧИНАТА ЗА ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО БЕЈРУТ: Целиот град во рушевини, болниците преполни!

Моќна експлозија избувна вчера попладнето во близина на пристаништето во Бејрут, најнаселениот...

Директорот на СЗО, Тедрос и директорот на СЗО за итни програми Мајк Рајан ги повикаа сите нации строго да ги спроведат здравствените мерки како што се носење маски, физичко растојание, миење на рацете и тестирање.

СЗО: И покрај сите напори, во моментов нема спасоносна вакцина против коронавирусот!

И покрај сите обиди кои ги прават научниците за да создадат ефективна вакцина против...

На четврто место е Русија со 850.870 заболени, на петто место Јужноафриканската Република – 503.290 случаи, потоа Мексико – 424.637 и Перу со 407.492 инфицирани лица.

СЗО: За еден ден рекордни 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот

Светска здравствена организација (СЗО) синоќа соопшти дека во изминатите 24 часа потврдени...

Според информациите на дописничката на МИА од Атина, веројатно е дека ќе се обнови и продолжи друга министерска одлука што се однесува на забрана за влез во Грција на државјани од трети земји, а ќе важи во следните две седмици.

НИШТО ОД ПАТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА: Границите затворени до 15 август

Одлуката на Грција за привремено ограничување на сите авионски, железнички и копнени...