Целта е да се тестираат околу 50.000 луѓе што е можно поскоро, пред се оние граѓани кои имаат клинички симптоми на ковид-19.

Објавил: Перо Милчин | 23 ноември, 2020 18:11

АЛАРМАНТНА СОСТОЈБА ВО ХРВАТСКА: Починаа 45 лица за 24 часа, започна масовно тестирање во Загреб

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Ситуацијата со вирусот корона не се олеснува ниту во Хрватска, бројот на смртни случаи се уште е голем. Масовното испитување на антигенот за вирусот започна во Загреб денес, а резултатите беа добиени за 15 минути.

Целта е да се тестираат околу 50.000 луѓе што е можно поскоро, пред се оние граѓани кои имаат клинички симптоми на ковид-19, како и оние кои се во контакт со позитивни случаи, јавуваат хрватските медиуми, повикувајќи се на изјава на градската администрација.

„Ако резултатот е негативен на брзиот тест, тогаш тоа лице оди или на тест за ПЦР или тестот се повторува по два дена. Според него, истата постапка е како да е позитивна “, објасни Вјекослав Јелеш од Здравствената канцеларија во Загреб.

Пулмологот Саша Срица рече дека мерките против короната применети во Хрватска биле усвоени доцна, дека тоа нема да помогне во намалување на бројот на заразени и починати, и тој изрази страв дека затворањето ќе биде единственото решение што ќе остане во борбата против короната.

„Поголем е приливот на пациенти кои доаѓаат од оние што заминуваат. Ние се обидуваме да. Пациентите кои лежат поради ковид не можат да бидат отпуштени пред десеттиот ден. Многу пациенти развиваат разни компликации, клиничката слика е прилично бизарна “, рече Срика.

Тој посочи дека здравствениот систем е во алармантна, ако не и во критична фаза.

Во последните 24 часа биле забележани 1.973 нови позитивни коронавируси, а 45 лица починале. Вкупниот број на активни случаи е 19.275. Меѓу нив, 2.060 пациенти се во болница, од кои 235 се на апарати за дишење, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Од првиот случај на инфекција во Хрватска до денес, евидентирани се вкупно 105.691 лице заразено со вирусот корона, а 1.398 починале. Во самоизолација има 40.083 лица.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

Урбаниот развој е виновен за сушењето на брани во градот со 17 милиони жители и многу други метрополи во Турција, објави „Дејли меил“.

ИСТАНБУЛ МОЖЕ ДА ОСТАНЕ БЕЗ ВОДА ЗА 45 ДЕНА: Најлоша суша во последните 15 години

Истанбул се подготвува да остане без вода за 45 дена откако Турција падна во најсувиот...

Армијата и спасувачките служби извлекоа 1.500 луѓе од автомобилите што останаа блокирани на патиштата.

Снежна катастрофа во Шпанија однесе 4 животи: Шпанците не го виделе ова веќе половина век- Спасени 1.500 лица од автомобили покриени со снег

Најмалку четири лица загинаа во Шпанија, каде невремето „Филомена“ донесе невидени...

Исчезнатите лица се од најтешко погодената област, но сè уште не е јасно дали биле заробени во своите домови, дали успеале на време да избегаат или да се евакуираат, соопшти полицијата.

ПАНИКА ВО НОРВЕШКА: Одрон предизвика катастрофа, 15 лица исчезнаа, 10 се повредени(ВИДЕО)

Десет лица беа повредени, едно е во критична состојба, додека 15 се водат како исчезнати...