За разлика од ситуацијата во текот на март и април, кога таквите пациенти спорадично се пријавиле на лекар, сега има повеќе од нив со потешка клиничка слика. Соговорниците за Курир посочуваат дека сите деца се добро, додека бремените жени успешно се породуваат и се во стабилна здравствена состојба.

Објавил: Катерина Крстиќ | 8 јули, 2020 10:41

АЛАРМАНТНО: Коронавирусот се повеќе ги напаѓа децата и бремените жени!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/ Radmila Briza Foto: EPA

Вкупно околу 45 бебиња се лекуваат во Белград и Ниш, вклучувајќи новороденчиња.

Коронавирусот сега се повеќе ги погодува децата,  така што сега има вкупно околу 45 а од нив на третман во Белград и Ниш, додека се зголеми и бројот на заразени бремени жени, посочуваат лекарите за Курир.Рс.

Коментирајќи зошто короната сега напаѓа повеќе деца, таа изјави дека при првото појавување на вирусот децата биле дома, додека родителите како и сите други се опуштиле по укинувањето на мерките и организираните роденденски прослави, ги однеле децата во игротеки, на забави …

За разлика од ситуацијата во текот на март и април, кога таквите пациенти спорадично се пријавиле на лекар, сега има повеќе од нив со потешка клиничка слика. Соговорниците за Курир посочуваат дека сите деца се добро, додека бремените жени успешно се породуваат и се во стабилна здравствена состојба.

Според најновите податоци, околу 30 деца, вклучително и бебиња, се лекуваат во Детската болница на КБЦ „Драгиша Мисовиќ“, додека 14 се во Ниш.Д-р Оливера Остојиќ од „Мисовиќ“ вели дека децата имаат посериозна клиничка слика отколку во последниот бран на ковиди.

Бебиња со пневмонија

– Некои од најмладите што ги лекуваме сега имаат и други болести. Бебињата имаат и своја клиничка слика на рендгенска пневмонија. Ние се обидуваме да ги оздравеме. сакаме сите да бидат добро – изјави таа за Курир.Рс и додаде дека вчера ослободиле тројца мали пациенти, имале два приема, додека, за време на разговорот, неколку деца чекале во клиниката на прегледи.

– Нема екстремни гужви, здравствените центри си ја вршат својата работа, пациентите со тријажа и не испраќаат само оние на болничко лекување – рече д-р Остојиќ и продолжи:

– Децата и нивните мајки се добро. Добрите се и бебињата од Нови Пазар, кои пристигнаа пред три ноќи. ПЦР беше направено и ги чекаме резултатите. Тоа се бебиња од еден ден или два … Имаме бебиња до еден месец, тие се добро и се лекуваат согласно неонатолошки протоколи, едно, освен што е позитивно, има и пневмонија – рече д-р Остојиќ и додаде во ова Во моментов, деца од Белград, Смедерево, Ариjeе, Ужице, Нови Пазар, Сјеница ги лекуваат…

Во КЦ Ниш се лекуваат 14 деца, од кои седум се позитивни, а сите, како што велат, се во стабилна здравствена состојба. Исто така има и деца од Лесковац, потврди таа за Примир Прим. Д-р Мирјана Миjковиќ, раководител на одделот за педијатрија во Општата болница во Лесковац.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Тој додаде дека лажен негативен резултат може да се случи и при крајот на инфекцијата.

МОЖЕ ДА ИМАТЕ КОРОНА А ТЕСТОТ ДА БИДЕ ЛАЖНО НЕГАТИВЕН: Доктор Јанковиќ објаснува како се случува тоа и каде се наоѓа вирусот во ваков случај!

Многу работи за вирусот корона нè изненадуваат од ден на ден, а особено беше шокантно...

Тој додава дека има голем притисок врз ковидските клиники и бара трпеливост од пациентите и учесниците на сите нивоа.

ЕПИДЕМИОЛОГОТ КОН ОТКРИВА КОЛКУ ВРЕМЕ МОЖЕ ДА НЕ ЗАШТИТИ МАСКАТА: Вака се намалува опасноста од пренесување на коронавирус!

Епидемиологот Предраг Кон изјави дека Србија е во сериозна состојба, што е неповолно...

Тој рече дека од Косово чекаат многу тешки работи, на есен и она што треба да го направат е најпрво да се посветат на економијата, потенцирајќи дека треба да се работи понапорно, граѓаните да бидат поисцрпни, за да може да се преживее.

ВУЧИЌ: Ветувам, Србија ќе има подобри резултати од останатите држави!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вети и покрај тешките работи што ја очекуваат...

Имено тој пред неколку дена во своето гостување на ТВ Прва истакна дека луѓето не треба да паничат и непотребно да се тестираат затоа што создаваат ризик да се заразат.

НЕСТОРОВИЌ: ДУРИ И ПОЗИТИВНИОТ ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС НЕ Е СЕКОГАШ ПОКАЗАТЕЛ ДАЛИ СТЕ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД 19!

Уште од самиот почеток на пандемијата со Ковид 19, познатиот Српски пулмолог Бранимир...