Кучето се стави во карантин во одделот за животни, соопшти владата на Хонг Конг.

Објавил: Перо Милчин | 29 февруари, 2020 17:34

АЛАРМАНТНО: Коронавирус пронајден кај куче – домашното милениче веднаш ставено во изолација

Фото/Текст извор: ©магазин

Едно куче во Хонг Конг е заразено со коронавирус, соопштија локалните власти.

Кучето е домашно милениче и е откриено дека има „пониско ниво“ на вирусот, се вели во соопштението од градското Министерство за земјоделство и риболов.
Тие не дадоа повеќе детали, освен дека ќе бидат спроведени дополнителни тестови за да се утврди дали кучето навистина е заразено или е само предавател низ усните и устата.

Инаку, претходно се сметаше дека коронавирусот се шири на бројни начини. Сепак, властите на Хонг Конг велат дека нема докази дека миленичето може да се зарази или да биде извор на зараза за луѓето.

Кучето се стави во карантин во одделот за животни, соопшти владата на Хонг Конг.

Нема нови заразени од корона вирус во Македонија. Негативен е и последниот тест кој попладнево е направен кај жена која пред три дена допатувала од Италија и се пожалила на проблеми со дишењето. На лекување останува единствената пациентка која е заболена од Ковит-19.

„Резултите за двајцата пациенти од вчера се негативни. Негативен е резултатот и кај возачот кој го упраувал комбето со кое се превезувала пацинетката кај која е утврден коронавирусот, кој пак и понтаму ќе остане во домашна изолација се до 14-от ден кога завршува инкубацијата, а после лекарите ќе одлучат дали пвоторно ќе се тестира.“ изјави Венко Филипче

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

Катарската телевизија Ал Џазира објави дека талибанските бунтовници се приближиле до аеродромот и испукале неколку предупредувачки истрели со цел да ги растераат луѓето кои се собрале таму.

ТАЛИБАНЦИТЕ ГИ ПРЕКИНАА СИТЕ ЛЕТОВИ ОД КАБУЛ

Талибанците денеска соопштија дека времено ги прекинуваат сите летови од меѓународниот...

Директорот на Цивилната заштита на Хрватска и министерот за здравство го посетија местото на кое утрото, на автопатот Белград-Загреб, се случи тешката сообраќајна несреќа, откако автобус со косовски регистерски таблички, од непознати причини, слетал од коловозот.

Загинаа девет патници и еден од возачите, девојче меѓу тешко повредените

Директорот на Цивилната заштита на Хрватска и министерот за здравство го посетија...

Заменик-министерот за цивилна заштита на Грција Никос Хардаљас, преку Твитер, соопшти дека за Кипар заминуваат два грчки канадери за да помогнат во гаснењето на пожарот.

Големи пожари на Кипар, се евакуираат села, а земјата бара помош од ЕУ и Израел

Кипар побара воздушни средства од Израел и Европската унија за да помогнат во гаснењето...