Како што е наведено, носители на тој вирус се свињи, но научниците тврдат дека луѓето исто така можат да бидат заразени.

Објавил: Катерина Крстиќ | 1 јули, 2020 12:04

АЛАРМ! Кинезите открија нов вид на вирус: Агресивен, полесно се пренесува а може да предизвика и пандемија!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Reutes/BBC

Кинеските научници идентификуваа нов вид вирус кој има пандемски потенцијал.

Како што е наведено, носители на тој вирус се свињи, но научниците тврдат дека луѓето исто така можат да бидат заразени.

Како што е наведено, носители на тој вирус се свињи, но научниците тврдат дека луѓето исто така можат да бидат заразени.

Истражувачите се загрижени дека вирусот може да продолжи да мутира, така што може лесно да се пренесе од личност до личност.

Бидејќи вирусот е нов, луѓето ќе имаат малку или воопшто ќе немаат имунитет.Порано имало слични предупредувања, но овој пат опасноста е особено голема, бидејќи се јавува среде пандемија на корона вирус и дискусии за масовно одгледување добиток што влијае на ширење на инфекцијата, пишува научно списание ПНАС.

Сарс-CoV-2 и обичниот грип во исто време – и таквото сценарио, за кое научниците велат дека е реално можно во есен и зима – „би било катастрофално“, бидејќи единицата за интензивна нега нема да има доволно капацитет да прими голем број на пациенти.

Загрижувачките резултати доаѓаат од студијата на кинеските виролози, ветеринари во Пекинг и Центарот за рано предупредување на кинеската академија на науките.

Според странските медиуми, една десетина од работниците во фармите веќе биле во контакт со вирусот, а од 2016 до 2019 година многумина се заразиле со таа варијанта на вирусот.

Нови сознание за сега нема, но научниците во другите лаборатории регистрирале и посебен тип  на вирусот Г4, но дури и тие анализи се стари две или три години, што доведува до заклучок дека, барем засега, не постои опасност од пандемија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Директорот на СЗО, Тедрос и директорот на СЗО за итни програми Мајк Рајан ги повикаа сите нации строго да ги спроведат здравствените мерки како што се носење маски, физичко растојание, миење на рацете и тестирање.

СЗО: И покрај сите напори, во моментов нема спасоносна вакцина против коронавирусот!

И покрај сите обиди кои ги прават научниците за да создадат ефективна вакцина против...

На четврто место е Русија со 850.870 заболени, на петто место Јужноафриканската Република – 503.290 случаи, потоа Мексико – 424.637 и Перу со 407.492 инфицирани лица.

СЗО: За еден ден рекордни 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот

Светска здравствена организација (СЗО) синоќа соопшти дека во изминатите 24 часа потврдени...

Според информациите на дописничката на МИА од Атина, веројатно е дека ќе се обнови и продолжи друга министерска одлука што се однесува на забрана за влез во Грција на државјани од трети земји, а ќе важи во следните две седмици.

НИШТО ОД ПАТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА: Границите затворени до 15 август

Одлуката на Грција за привремено ограничување на сите авионски, железнички и копнени...

Лекарот и професор за инфективни болести Бјорн Олсен рече дека Шведска би можела да избегне многу негативни последици доколку беа превземени посилни рестрикции многу порано, вклучително и карантин за патниците кои се враќаат во земјата, претходна блокада и препорака да се носат маски.

КАКОВ ШВЕДСКИ МОДЕЛ, СЕТО ТОА Е ИЗМИСЛЕНО ОД СЕКТА: Познат доктор открива зошто во оваа земја има најголем број на смртни случаи од Ковид-19 !

Еден од најгласните критичари на Шведска за националната стратегија за борба против...