Арјанит Хоџа бара да се исклучи осветлувањето на Милениумскиот крст, Џамиите да светат?

Објавил: Македонка Димкин | 14 септември, 2022 18:35

Албанец бара да се иклучи струјата на Милениумскиот крст

Фото/Текст извор: ©Фејсбук

Генералниот секретар на Беса, Арјанит Хоџа на својот Фејсбук посочи дека Милениумскиот крст на Водно треба да се исклучи.

Ваквото барање доаѓа по одлуката во Париз да се исклучи Ајфеловата кула.

„Во Париз се носи одлука за намалување на осветлувањето на Ајфеловата кула, со што се заштедуваат непотребни трошоци за струја, особено во периодот на енергетската криза која започна и се очекува да се продлабочи во текот на оваа зима. Наместо нашите владетели да ни кажуваат како да се користи струјата дома, јас јавно предлагам да почнат да се штедат и да престанат со непотребното осветлување на Милениумскиот крст на Водно, Скопје!“, пишува Хоџа.

Интересно што Хоџа не ги посочи Џамиите коие шитум земјата се прекумерно осветлени  да се иклучат, или можеби таму важи правилото не чепкај кај гласачите

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Претседателот на клубот Атанас Мазнев вели дек овој напад не е случаен, бидејќи претходно им се откажувале договорите за закуп, а проблем имаат и со сегашниот објект.

Во Охрид се отвора ново бугарско здружение, во Благоевград оштетен Македонскиот културен центар

Македонските клубови во Бугарија повторно се мета на вандали. Овој пат од македонскиот...