Потеклото на месото било од Бразил

Објавил: admin@magazin | 4 јули, 2018 10:17

Албанија: Запленети 50 тони пилешко месо со салмонела

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Албанската национална агенција за храна запленила 50 тони пилешко месо заразено со салмонела.

Резултатите од анализата на месото покажале високо ниво на салмонела во примероците и веднаш е почната процедура за враќање на месото во Бразил.

Во текот на оваа година, блокирани се и вратени пет други контејнери со 130 тони месо увезено од Бразил, објавија локалните медиуми.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Првaта е дека е забрането влегување во затворени простории без маска, каде ќе треба да се почитува растојанието од 1,5 метри, додека сите што користат јавен превоз ќе треба да носат маски, за што ќе бидат предвидени одредени санкции. Покрај тоа, ќе биде забрането да се соберат повеќе од сто луѓе во затворено и повеќе од 500 на отворено. Работата на угостителите ќе биде ограничена и нема да работи помеѓу 11 и 6 часот наутро.

ВО БЕЛГРАД ПРОГЛАСЕНА ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Ова се мерките кои треба да се почитуваат наредните две недели!

Денес е прогласена вонредна состојба на територијата на Белград, како што претходно...

Од правец на Бугарија, патниците ќе влезат во Грција преку граничниот премин Промахонас, додека влезот од другите гранични премини со оваа земја, влезот ќе биде дозволен само во одредени услови.

ГРЦИЈА ГИ ОТВОРА СВОИТЕ ГРАНИЦИ: За овие две држави забранет е влез во државата- сите ќе бидат тестирани за коронавирус!

По неколкудневните дискусии во рамките на Европската унија, формиран е список на земји...

Тој потенцираше дека пренесувањето на вирусот се должи на директен контакт, што значи дека  однесувањето на граѓаните довело до тоа.

ДОБАР СОВЕТ ОД ДОКТОР КОН: Секој кого ќе го сретнете, сметајте го за заразен!

Епидемиологот Предраг Кон изјави дека активноста на коронавирусот се зголемува и...

Според последните податоци, од вкупниот број тестирани во Србија во последните 24 часа, повеќе од 80 проценти од заразените се од Белград.

ВУЧИЌ ВЕЧЕРВА ЌЕ ГИ СООПШТИ НОВИТЕ РЕСТРИКТИВНИ МЕРКИ ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ: Можно е потполно затворање на Белград!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по препорака на Кризниот штаб за справување...