Растот на долгот меѓу другого споредено со претходната година, кога овој показател изнесувал 77,8 отсто е последица и на издадената еврообврзница од 650 милиони евра на крајот од минатата година.

Објавил: Сара Фемина | 29 јануари, 2022 18:21

Албанија минатата година со историски највисок јавен долг од 80,1 осто од БДП

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Јавниот долг на Албанија на крајот на 2021 година достигнал рекордно ниво од 80,1 отсто од бруто домашниот производ, што е највисоко во периодот на транзицијата.

Растот на долгот меѓу другого споредено со претходната година, кога овој показател изнесувал 77,8 отсто е последица и на издадената еврообврзница од 650 милиони евра на крајот од минатата година.

Независно од двата удари кои ги доби економијата, катастрофалниот земјотрес во ноември 2019 и пандемијата со ковид-19, кои го доведоа во тешка ситуација државниот буџет, одржувањето под контрола на јавниот долг, беше континуирано барање на меѓународните финансиски институции. Така, Светска банка и Меѓународниот монетарен фонд, предупредуваа дека зголемувањето на јавниот долг претставува ризик за економијата, а владата ќе биде принудена да ги намалува инестициските трошоци.

И покрај сите препораки, владата пред една година ги прекрши фискалните регулативи зголемувајќи го буџетскиот дефицит на 120 милијарди леки, а како последица на тоа и јавниот долг, со образложение дека тоа е итно неопходно во ургентни услови и потреба во рамки на пандемијата. Во последните две години јавниот долг  зголемен е за 2 милијарди евра. Оваа година владата вети намалување на јавниог долг, кој на крајот на годинава се планира да изнесува 78,9 отсто од БДП.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од денеска Шведска и Финска се блиску до пристапување во НАТО, откако Турција се откажа од ветото на нивниот влез.

Путин коментираше за Финска и Шведска во НАТО и за нападот врз трговскиот центар

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија „ќе одговори со иста мерка“...

Уште пред да почне „Прајдот“, полицајци упаднаа во повеќе кафулиња во квартот Џигангир и приведуваа ЛГБТ-активисти и новинари. Според невладините организации, уапсени се најмалку 152-ца луѓе.

ВИДЕО: Полицијата го растури „Прајдот“ во Истанбул, уапси над 150 учесници

Турската полиција вчера насилно интервенираше на „Парадата на гордоста“ во Истанбул...

„Овие мерки директно ќе ги погодат руските олигарси и ќе го нападнат срцето на воената машина на Путин“, рече британскиот премиер Борис Џонсон, кој ќе се сретне со лидерите на индустриски најразвиените земји во светот во Германија на тридневниот самит на Г7.

Велика Британија, САД, Канада и Јапонија го забрануваат увозот на злато од Русија

Обединетото Кралство, САД, Канада и Јапонија ќе забранат увоз на злато од Русија како...

Трите напади се случиле околу полноќ во ноќни клубови во центарот на Осло. Се пукало во Лондон паб, популарно место за ЛГБТК+ заедницата, потоа во близина на џез-клубот Хер Нилсен и уште еден паб.

Двајца мртви, 21 повреден во терористички напад во Осло, откажана Парадата на гордоста

Четириесетидвегодишен маж е уапсен и обвинет за убиство, обид за убиство и терористички...