Во Владиниот документ Албанската влада се наведува дека се одржала вонредна седница и одлучила да ги исполни сите барања на студентите.

Објавил: Сара Фемина | 27 декември, 2018 10:43

Албанската влада ги прифати и одобри сите барања на студентите

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Албанската Влада соопшти дека ги исполнила барањата на студентите во државните универзитети, кои овој месец ја бојкотираа наставата повеќе од две недели.

 Во Владиниот документ се наведува дека се одржала вонредна седница и одлучила да ги исполни сите барања на студентите.
За студирање сите такси ќе бидат намалени за најдобрите студенти, кои ќе добијат 10.000 леки (92,5 долари) месечна стипендија. Сите останати студенти ќе плаќаат двојно помали такси.
Исто така тој пакет вклучува и зголемување на буџетот, кој се издвојува за државните универзитети, за пет проценти од бруто домашниот производ и подобро сместување на студентите.
Еден од главните организатори на протестите, групата наречена „За универзитетот“, изјавил дека одлуката на Владата доаѓа многу доцна. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Здравствените служби потврдија дека 23 лица, меѓу нив 5 деца биле прегледани во болниците, но само едно лице било задржано за дополнителен третман на повредите.

Путин ги одликува пилотот и копилотот за безбедното слетувањето на патничкиот Ербас во поле со пченки!

Пилотот на рускиот патнички авион кој остана без енергија во двата мотори откако во...

Имено Морина кој по потерница од Србија од македонските власти требаше да биде испорачан во Белград, но ваквата одлука не беше прифатена па доцна, синоќа беше дочекан во својот дом во родното Ѓаково како херој, пишува приштински „Газета Експрес“.

ВИДЕО: Поранешниот припадник на ОВК Томор Морина со тапани пречекан вo Косово

Томор Морина,поранешниот припадник на ОВК, беше уапсен на граничниот премин Блаце...

Но наспроти Европа, во Австралија утринава е забележана прекрасна глетка. Имено, Австралија е погодена од бран студен воздух што донесе снег и ветрови од 100 километри на час.

Европа со температури над 40, Австралија под снег

Топлотниот бран е насекаде во Европа. Температури над 40, висок ув индекс, секојдневно...