Како што изјави градоначалникот се работи за инвестиции од кичевчани кои се успешни бизнисмени во Западна Европа и Америка.

Објавил: Рејхан Бајрами | 10 февруари, 2019 14:57

Албанската дијаспора почна да гради фабрики во Кичево

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Општинската админинистрација е подготвена за првите инвестиции од цела кичевската дијаспора кои ќе се реализираат напролет, рече градоначалникот Фатмир Дехари.

Актуелниот градоначалник Фатмир Дехари во интервју за локална телевизија ги информира жителите на Кичево, дека е при крај подготовката за да почне со работа фабриката за производство на палети во индустриската зоната во Иванидол  а во моментот се монтираат модерни машини кои се носат дел по дел од Швајцарија) од бизнисменот Агим Елези, по потекло од село Гарани, кој работи во Швајцарија.

Тој рече дека во овој регион се подготвува да се гради модерна приватна болница со најмодерна опрема од бизнисмен Албанец кој работи во Америка.

Како што изјави градоначалникот се работи за инвестиции од кичевчани кои се успешни бизнисмени во Западна Европа и Америка. 

Актуелниот градоначалник на Кичево Фатмир Дехари. По завршување на воениот конфликт во 2001 бил назначен за заменик директор на УБК, а потоа и за заменик-министер за внатрешни работи (2004–2006).Во 2001 година Дехари преминал во редовите на Ослободителната Народна Армија (ОНА), каде дејствувал како воен офицер. Пред почетокот на војната во Македонија Дехари во два наврати престојувал во Призрен – Косово, каде што слушал предавање и учествувал во обуката на Косовскиот заштитен корпус, организирана од тајната служба на ОВК, која во тој период беше под водство на Кадри Вејсели. Во досието понатаму пишува дека по враќањето во Македонија, веќе обучен, Дехари организирал два семинари за обука за боречки вештини и ракување лесно оружје во Албанија, во кампот кај Драч.

Се подготвува и теренот за почнување со градба на новата фабрика за преработка и флаширање вода, како и производство на безалкохолни пијалаци од бизнисменот Мефаил Ибиши кој исто така работи во Швајцарија, но е со потекло од Гарани.

-Оваа локација се наоѓа над стадионот на „Влазерими”, од левата страна на брегот на Зајашка река. Во овој регион се подготвува и се гради нова модерна приватна болница со модерна опрема од кичевски бизнисмен кој работи во САД Идриз Шабани.

Во село Премка се гради модерна живинарска фарма или поточно ќе се прошири бидеќи со помал капацитет и до сега работеше, а е инвестиција на Бурим Ахмети, повратник од Австрија во родното село Премка. Овие инвестиции може да се рече се завршена работа и кога ќе стартуваат ќе се знае колку луѓе ќе вработат, изјави градоначалникот Фатмир Дехари.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Нивниот татко бил незнабожец, а мајка им била христијанка по име Теодотија. По смртта на нивниот татко, нивната мајка се погрижила да ги воспита своите деца во духот на Христовата вера, учејќи ги на постојано служење на Христа.

Утре е голем празник- се слават светците Козма и Дамјан заштитници на лекарите

Светите Козма и Дамјан беа бесребреници и чудотворци и браќа по тело....

Капетанот на владиниот воздухоплов попладне во контролата на летање на Скопскиот аеродорм пријавил ситуација за итност поради предното тркало и по процедурите безбедно слетал на аеродромот – информираа за МИА од Контролата на летање М-НАВ.

ОБНОВЕНО: Детали за приземјувањето на владиниот авион

Детали за принудно слетувањето на владиниот авион. Капетанот на владиниот воздухоплов...

Вонредното “emergency” слетување на авионот од марка лирџет се случило околу 14:20 часот. Нема повредени, а во авионот немало патници туку летот го изведувала само посадата.

Владиниот лирџет заврши во хангар откако принудно слета на скопскиот аеродром

Авионот на владината СОЗР кој се користи за летови и патување на државните функционери...

Јовановски, но и неговиот адвокат од судските власти бараа затворскиот притвор да му биде заменет со домашен, токму поради нарушеното здравје, но тоа барање беше одбиено.

МОЖЕ ДА УМРЕ ЗА 15 МИНУТИ: Влошена здравствената состојба на Боки 13,му откажал левиот бубрег

Влошена е здравствената состојба на првоосомниченипот за случајот Рекет, Бојан Јовановски,...