Албанскиот претседател Илир Мета на церемонијата во Венеција ја доби наградата „Златен лав“.

Објавил: Перо Милчин | 14 јули, 2019 14:20

Албанскиот претседател Илир Мета, добитник на „Златен лав“ во Венеција!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Албанскиот претседател Илир Мета на церемонијата во Венеција ја доби наградата „Златен лав“.

Наградата на Албанскиот претседател му беше доделена од локалната власт на Венеција. Тој изјави дека оваа награда е посветена и на сите умерени лидери од регионот, кои, благодарение на својата зрелост и дијалог, ги доближија балканските земји поблиску до Европа.

Претседателот Мета во својот говор изјави дека наградата е симбол на единственото пријателство меѓу Албанија и Италија.

„Оваа награда е посветена пред сѐ на граѓаните на Албанија, особено на Албанците во Италија и нивните семејства. Ова е награда за илјадници Италијанци кои долго време живееле и работеле во Албанија.

Оваа награда е симбол на пријателството меѓу Италија и Албанија, што е единствено и неразделно“, изјави претседателот на Албанија.

Илир Мета е роден на 24 март 1969 година во Скрапар, Албанија. Основно и средно училиште и факултет завршил во Тирана. Тој зборува албански, англиски и италијански јазик. Тој е бекташки муслиман. Оженет е за Моника Крјемада од октомври 1998 година. Заедно имаат две ќерки: Бор и Ер, и еден син: Бесара.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Гавриќ се наоѓа зад решетки од декември 2011 година, после убиството на нарко шефот Сирила Бека, каде беше откриено дека бил негов телохранител.

УБИЕЦОТ НА АРКАН УЖИВА ВО ЗАТВОРСКИТЕ ЌЕЛИИ: Користи бар, библиотека, фитнес и се релаксира на медитеранска клима!

Добросав Гавриќ, кој во Србија е првостепено осуден на 35 години затворска казна поради...

Веста ја објави амбасадорот на делегацијата на ЕУ во Тирана, Луиџи Сореца, додавајќи дека пописот е обврска на Албанија за прближување кон ЕУ.

ЕУ ќе и даде на Албанија 14,5 милони евра за пописот во 2020 година!

Европската унија ќе и додели на Албанија 14,5 милиони евра за спроведување на пописот...

Инцидентот се случил на летот од Атланта до Форт Лодердејл и речиси на пола пат, кога авионот бил на висина од 11.800 метри се спуштил до 3.038 метри.

(ВИДЕО)Паника и хаос на небото: Патнички авион “пропаднал“ 9.000 метри за седум минути!

Патниците не летот на „Делта еирлајнс“доживеале вистински шок и страв затоа што авионот...

Во текот на долгогодишното истражување, Олер собирал материјали кои се поврзани со нацизмот и употребата на наркотици во еден исклучително “прописен“ и “чист“ државен систем.

РАЗОТКРИЕНА СТРОГО ЧУВЕНА НАЦИСТИЧКА НАРКО ТАЈНА – еве што правела Хитлеровата армија

Војниците на германскиот Рајх користел дрога во голема количина, а таа тема до пред...