Според статистичките податоци на Европската канцеларија за азил, во август, поднесени се 1.400 барања од албански граѓани, што е зголемување за 46 отсто во споредба со јули и повеќе од двојно во однос на јуни.

Објавил: Перо Милчин | 21 ноември, 2021 11:45

Албанските граѓани најбројни баратели на азил во ЕУ од земјите во регионот

Фото/Текст извор: ©магазин

Во текот на изминатото лето се бележи рекордно зголемување на бројот на баратели на азил од Албанија во земјите на Европската унија, со што и понатаму се најбројни споредено со земјите од регионот,  пренесува Ора њуз.  

Според статистичките податоци на Европската канцеларија за азил, во август, поднесени се 1.400 барања од албански граѓани, што е зголемување за 46 отсто во споредба со јули и повеќе од двојно во однос на јуни.

 Во август од вкупната бројка барања, 1.198 се нови, додека 234 повторени барања, а позитивно биле решени, односно статус на бегалец добиле само 10 лица. Во 2020 година пандемијата привремено ги суспендираше апликациите поради карантин и ограничувања за патување, но не ги спречи целосно. Повикувајќи се на статистиката, првпат по речиси две години, Албанците се меѓу граѓаните на десет земји од светот со најголем број апликации за азил во земјите на ЕУ, наведува телевизијата. 

Во периодот јануари-август имало 5.340 барања за азил, од кои 1.358 се повторни барања. Повеќе од 1.700 предмети се во постапка повеќе од 6 месеци. 

Во споредба со другите земји од регионот, Албанците го држат рекордот по број на барања во август, што резултира со речиси четири пати повисоки од втората земја по нас, а тоа е Македонија. Потоа следува Србија со 330 барања, па Босна и Херцеговина со 157, Косово со 148 и Црна Гора со 21 барање за азил, посочува Ора њуз.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Д-р Вајт истакна дека има многу книги и особено филмови кои го „подготвиле“ човештвото за сè што преживуваме денес.

ИСПЛИВАА ДОКАЗИ: Германија знаела уште од 2012 дека ќе има ЕПИДЕМИЈА- ОВА Е ДОКУМЕНТОТ(видео)

Службен весник на Бундестагот, објавен 2013 година, бр. 17/12051 се осврнува на можните епидемии...

Министерот Османи веќе оствари средба во Берлин со шефицата на бугарската дипломатија Генчовска. Тој за ТВ 24 кратко одговори дека обидите за дијалог со Софија продолжуваат и кажа дека денеска

НОВИ БАРАЊА НА БУГАРИЈА ДО МАКЕДОНИЈА

Македонија е единствената држава во Европа која има министерство за помалите етнички...

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на другите шест главни светски валути, минатата недела зајакна за 0,9 отсто, на околу 104,60 поени и во еден момент достигна 105,01 поени, ново највисоко ниво од 2002 година.

Доларот значително зајакна во однос на другите валути

На светските берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна минатата...

„Скандинавските земји се како гостилници за терористичките организации“, рече Ердоган по петочната молитва во Истанбул.

Ердоган се противи на членството на Шведска и Норвешка во НАТО

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека нема „позитивно мислење“...