Таа на Фејсбук изјави дека албанските вооружени сили биле ангажирани за време на пандемијата.

Објавил: Рејхан Бајрами | 22 мај, 2020 21:55

АЛБАНСКИ ВОЈНИЦИ ЗА ПРВ ПАТ НА КОСОВО: Единицата за посебни операции ќе служи во рамките на КФОР!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Албанската министерка за одбрана, Олта Џжака, денеска објави дека албанските воени трупи ќе се вратат во меѓународните воени мисии по пандемијата и дека за прв пат албанската армија ќе служи во рамките на силите на КФОР во Косово.

Таа на Фејсбук изјави дека албанските вооружени сили биле ангажирани за време на пандемијата и дека тие ги продолжиле вежбите особено за трупите на новите контингенти кои ќе одат на мисии во странство следниот месец.

„Тие се обучени да спроведат мерки во борбата против пандемијата на вирусот ковид-19“, рече таа.

Според неа, копнената армија ќе испрати вод од пешадискиот баталјон што ќе служи во мисијата на НАТО во Авганистан.
За прв пат, една единица за специјални операции ќе служи во рамките на КФОР во Косово, рече министерката, пренесува Косово онлајн.

Косовските сили, познати по акронимот КФОР (изречен КФОР), се меѓународни мировни сили предводени од НАТО, задолжени за одржување на редот и создавање и одржување на безбедноста во Косово и Метохија. 

КФОР пристигна во Косово и Метохија на 12 јуни 1999 година, два дена по усвојувањето на Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ООН и три дена по потпишувањето на Воено-техничкиот договор во Куманово.

Во тоа време, во Косово се водеше голема хуманитарна криза, а воените и полициските сили на СР Југославија и Ослободителната војска на Косово се бореа секој ден. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Косово

Објавени се снимки на кои, според тврдењата на Приштина, се гледаат почетните напади, кога е и убиен припадникот на косовската полиција.

Свеља кажа дека снимките биле најдени во еден од дроновите запленети во Бањска, кој, како што кажа, „бил во рацете на терористите“.

Косовската полиција објави две снимки тврдејќи дека на нив се гледа почетокот на судирот меѓу групата Срби и косовската полиција.„Видеото ги прикажува првите напади на терористичката група на косовската полиција. Нападите, како што се гледа, се извршени со различно оружје, почнувајќи од зоља и друго тешко вооружување“, тврди косовскиот министер.Полицијата на Косово објави и фотографии од запленето оружје за кое тврдат дека е произведено во Србија, а дека дел од оружјето и муницијата се произведени во последните години.

Претходно премиерот на Косово Аљбин Курти објави снимки кои, како што тврди, покажуваат дека оружената група од Бањска за нападот се спремала на воен полигон во Србија.

Косовската полиција објави снимки од почетокот на нападот во Бањска (ВИДЕО)

Косовскиот министер за внатрешни работи, Џељаљ Свечља, продолжи да објавува снимки...

Кандидатурата на Косово доби поддршка и од Албанија, каде што ќе се одржат дел од настаните. Позитивна оценка за кандидатурата даде и комисија на МКМИ, која престојуваше во Косово пред една недела.

Косово ја доби организацијата на Медитеранските игри 2030

Генералното собрание на Меѓународниот комитет на Медитеранските игри (МКМИ), што се...

Тие оценија дека безбедносната состојба на северот на Косово е вознемирувачка и тензична.

ЕУЛЕКС: Вознемирени сме од присуството на вооружени и маскирани лица и групи на север од Косово

Мисијата на Европската унија за правда (ЕУЛЕКС) денеска соопшти дека за време на патролите...