„Сега комисиите имаа тотална слобода на одлучување. И се разбира ваше право е да се пожалите на нивната одлука.“

Објавил: Македонка Димкин | 10 февруари, 2019 22:13

Албанците не запираат со провокациите, овој пат орли лета советник на министерот

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Висар Вишка, Македонски актер со албанско етничко потекло, кој актуелно  е советник на министерот за култура, со провокативна изјава кон оштетените од рапределбата на буџетот за 2019 на Минстерстовото за Култура:

„Сега комисиите имаа тотална слобода на одлучување. И се разбира ваше право е да се пожалите на нивната одлука.“

Висар Вишка е роден 1977 година во Гостивар. Средно образование завршил во Гостивар-природно математички смер, а високо на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Има остварено бројни улоги во театар и на филм во и надвор од Македонија: Франција, Русија, Албанија, Египет, Турција, Полска, Босна и други. Добитник е на награди и признанија.

Филмографија: Жена без крилја (2002), Не ме заборавај (2002), Години на осаменост (2004), Боли ли? (2007), Ова не е американски филм (2011), Балкански базар (2011), Шангај Џипси (2012), Мал дисконтинуитет во времепросторот (2013), Човекот кој не сакаше да умре (2013), Човекот кој не беше таму (2013).

Тв Серии: Салон Хармони (1998), Наше маало (1999), Имам право да знам (2003), Филантропист (2009), Кумот (2017- ), Легенди ( 2017 – )

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Култура

Ансамблот Танец претставува симбол на македонскиот фолклор, традиција и култура веќе седум децении, културен амбасадор кој несебично ја презентира и споделува богатата македонска традиција во земјата и во светот.

Уште еден голем концерт на амбасадорот на македонскиот фолклор- Танец во четврток во Прилеп

Под мотото „Остани во чекор – со минатото, сегашноста и иднината“, на 4 ти јули во четврток...

Никој не останува рамнодушен кога настапува „Танец“. Уште при првиот звук од зурлата, уште на првиот удар од тапанот и при првиот чекор на ороводецот ни заигруваат срцата, ни затреперува телото.

Седумдесет години „ТАНЕЦ“ – амбасадор на македонскиот фолклор насекаде низ светот!

„Танец“ — aнсамбл за народни игри и песни на Македонија, основан во 1949 година. Со своето...

Два черепи во заедничка гробница се откриени на археолошкиот локалитет Долченица. Овие денови археолозите пронајдоа нови артефакти.

Откриени два черепи во заедничка гробница на археолошкиот локалитет Долченица!

Новиот експресен пат Штип – Кочани откри богато археолошко наоѓалиште, пишува тв 24. Два...