Значи од 16 Министерства дури на 9 ( девет) се Албанци што произлегува дека од 25% ( доколку гласале сите гласачи ид 25% Албанци во Македонија) тие партипицираат дури со 60% или 220% повеќе од тоа што би било природно (25%) што е и договорено со таканаречениот Рамковен Договор.

Објавил: Перо Милчин | 10 август, 2022 20:14

Албанци декларирајте се како Македонци во Македонија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

На фудбалските натпревари Македонија со Албанија да навивате за Македонија. Да ги мотивирате вашите сограѓани од Арачиново да почнат да плаќаат сметки за струја како и сите други граѓани на Македонија, да се дистанцирате од Албанците кои земаат плата а не одат на работа, да ги критизирате Албанците од Тетово и Гостивар кои во своите продавници не издаваат фискални сметки, и што е нјважно Асани да сватите дека сите ние живееме заедно под Македонското небо и треба заеднички да ја градиме чуваме и штитиме Македонската нација, но вие Асани како и вашите тн. политичари не сте искрени, вие Асани имате црни мисли кои немаат ни П. од некакви си права на Албанците.

Некој си Асани ( Албанец) бара (кон)федерализација на Македонија по примерот на Швајцарија: Албанците во Македонија продолжуваат да бидат дискриминирани иако се, всушност, “мнозинство” пишува тој .

Но реалноста е друга:
1. Министер за надворешни работи – Албанец
2. Министер за ела лебу да те јадам Артан Груби – Албанец
3. Заменик на премиерот за економски прашања- Албанец
4. Министер за Економија – Албанец
5. Министер за Финансии – Албанец
6. Министер за информатичко општество – Албанец
7. Министер за обрзование и наука – Албанец
8. Министер за жиботна средина – Албанец
9. Министер за здравство – Албанец

Значи од 16 Министерства дури на 9 ( девет) се Албанци што произлегува дека од 25% ( доколку гласале сите гласачи ид 25% Албанци во Македонија) тие партипицираат дури со 60% или 220% повеќе од тоа што би било природно (25%) што е и договорено со таканаречениот Рамковен Договор.

Но ајде малце да се вратиме на насловот на Асани, Македонија да била како Швајцарија.

Пред да почнеме редно е драги мои да знаете како е организирана Швјцарија.

Во Швајцарија има 4 Службени јазици и како е тоа во пракса: Кога ти треба документ а ти на пример живееш во подрачје каде се зборува француски, а ти зборуваш германски истиот ќе го добиеш на германски и тоа е точно. ( Така е и во МК)!

Но она што дотичниот Асани не го кажува или пак не го разбрал е дека во Швајцарија живеат Швајцарци и странци кои имаат статус на живеење со статус на Виза за престој. Значи оние кои зборуваат француски и живеат во тн. француски дел се декларираат како горди Швајцарци и го веат Швајцарското знаме.

Исто и тие кои зборуваат италиански и живеат во тн. италиански дел се декларираат како горди Швајцарци и го веат Швајцарското знаме, оние кои зборуваат германски и живеат во тн. германски дел како што се Цирих, Берн, Базел , Луцерн се декларираат како горди Швајцарци и го веат Швајцарското знаме.

Никој од сите овие наведени не се декларира:
А. Како французин бидејќи го зборува фарнцускиот јазик
Б. Италианец бидејќи му е италианскиот мајчин јазик
В. Германец бидејќи му е мајчин јазик германскиот јазик.
Одтука правењето на некаква си паралела на Македонија и Швајцарија не само што е неиздржлива туку и смешна.

Но сепак ајде да му одговорам на Асани:

Ако сакаш ти и твоите околу тебе Асани Македонија да биде конфедерација како Швајцарија, тогаш уште денес да ги симнете Албанските знамиња кои се веат во западна Македонија, уште денес да почните да се декларирате како Македонци на кои мајчин јазик им е Албански.

На фудбалските натпревари Македонија со Албанија да навивате за Македонија. Да ги мотивирате вашите сограѓани од Арачиново да почнат да плаќаат сметки за струја како и сите други граѓани на Македонија, да се дистанцирате од Албанците кои земаат плата а не одат на работа, да ги критизирате Албанците од Тетово и Гостивар кои во своите продавници не издаваат фискални сметки, и што е нјважно Асани да сватите дека сите ние живееме заедно под Македонското небо и треба заеднички да ја градиме чуваме и штитиме Македонската нација, но вие Асани како и вашите тн. политичари не сте искрени, вое Асани имате црни мисли кои немаат ни П. од некакви си права на Албанците.

И на крајот на краиштата не се демонстрираат права на малцинство со кодошење и шпиунирање и со негирање на Македонскиот јазик и неговиот мнозински народ.

Направете го ова што ви го предложив Асани па ајде да седнеме на Маса и да ја правиме Македонија како Швајцарија!

Васко Белески

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Колумна

Ми се смачи веќе, кога ќе го читам името Никола Груевски со неговите статуси. Се до оној момент додека не го прифати таканаречениот "пржински договор" со кој доброволно се откажа од власта , ставав рака во оган за обој човек, бидејќи мислев дека е вистински патриот и заштитник на својот народ.

Груевски и Мијалков се виновниците поради кои денес лежат во затвор невини луѓе

Грешките кои ги направи Груевски кога не го притвори Зоран Заев и веднаш не го избрка...

Според последните статистики од 30 Април 2022 , Долгот на американската влада се зголеми за приближно 1,2 трилиони американски долари на годишно ниво на проценет вкупно околу 30,50 трилиони долари во 2021 година. За 2022 година, националниот долг на САД се предвидува да биде околу 31,83 трилиони американски долари.

Америка најзадолжената земја во светот, сеуште глуми супер нација со демократски вредности

Америка најзадолжената земја во светот сеуште глуми супер нација со демократски вредности. Американскиот...

Не ми влегува во главата како е можно за само дваесетина дена, она што бил нормален, урбан, секојдневен живот во Киев или Одеса – пазарење по модерни супермаркети, студирање, носење деца во градинки, вечерни забави, туширање наутро, свадби и разводи и безделничење на интернет – наеднаш да се претвори во тотален кошмар со буквална, секојдневна борба за гол опстанок…

Путиновата битка за Киев ќе биде како онаа кај Бородино за Наполеон

Војната во Украина влегува во својата четврта, можеби решавачка, но сигурно најтрагична...