По седницата на Претседателството на СНС, Брнабиќ изјави дека Александар Вучиќ е кандидатот на коалицијата „Александар Вучиќ, можеме се заедно“.

Таа им се заблагодари на своите партнери СПС, ЈС, СВМ што ја поддржаа СНС во ова и што заедно со другите партии и движења излегоа во поширока коалиција со кандидатот Вучиќ.

„Како партија разговаравме претходните недели и не се сомневавме кој треба да биде наш кандидат. Делата го избраа кандидатот, а тие најдобро зборуваат, кажуваат се“, истакна таа

Објавил: Сара Фемина | 6 март, 2022 13:09

Александар Вучиќ повторно кандидат за претседател

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Кандидат на Српската напредна странка (СНС) на престојните претседателски избори во Србија кои се закажани за 3 април, ќе биде лидерот на партијата, Александар Вучиќ, што тој денес и го прифати на седница на претседателството на СНС.

По седницата на Претседателството на СНС, Брнабиќ изјави дека Александар Вучиќ е кандидатот на коалицијата „Александар Вучиќ, можеме се заедно“.

Таа им се заблагодари на своите партнери СПС, ЈС, СВМ што ја поддржаа СНС во ова и што заедно со другите партии и движења излегоа во поширока коалиција со кандидатот Вучиќ.

„Како партија разговаравме претходните недели и не се сомневавме кој треба да биде наш кандидат. Делата го избраа кандидатот, а тие најдобро зборуваат, кажуваат се“, истакна таа!

Изборите ќе се одржат на 3 април!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Увозот на енергенсите во текот на оваа година во Србија достигнал вредност од 3,1 милијарда евра, што според податоците на НБС е за 3,1 милијарда евра повеќе отколку во првата половина од минатата 2021 година.

Во Србија инфлацијата е 12,8 отсто поттикната од цените на храната и енергенсите

Инфлацијата во Србија во јули била на нивото од 12,9 отсто, од што повеќе од две третини...

Надлежните институции ќе продолжат да ја следат состојбата на пазарот и соодветно да преземаат соодветни мерки, велат од српската влада.

Србија ја укина забраната за извоз на масло за јадење

Владата на Република Србија на седница денеска донесе одлука за укинување на забраната...

Според објавените резултати, актуелниот претседател Александар Вучиќ освоил најмногу, односно 58, 59 отсто од гласовите или 2 157 008 гласови, а ова е целосната прелиминарна листа која ја објави РИК, а пренесоа српските медиуми:

КОНЕЧНИ РЕЗУЛТАТИ: Вучиќ доби 58,59 отсто од гласовите

Републичката изборна комисија (РИК) ги објави прелиминарните резултатите од парламентарните...