Триесет и петгодишниот Гончарук е адвокат, кој работи за администрацијата на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Објавил: Рејхан Бајрами | 29 август, 2019 20:10

Алексеј Гончарук нов премиер на Украина!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Пратениците на Врховната рада го избраа Алексеј Гончарук за нов премиер на Украина. „За“ гласаа 290 пратеници, а за негов избор потребни беа 226 гласа, јавија локалните медиуми.

 Гончарук по професија е адвокат, кој работи за администрацијата на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Тој бил на чело на невладина организација што се занимавала со реформите, а работел и како советник во Министерството за екологија.

Претседателот Володомир Зеленски денеска во парламентот ја поднесе кандидатура на советникот Андреј Загородњук за позицијата министер за одбрана, додека за министер за надворешни работи го предложи заменик-раководителот на својата канцеларија Вадим Пристајко.

Главен обвинител во Украина, Зеленски го кандидира заменик раководителот на својот кабинет Руслан Рјабошапка, а заменик-раководителот на Службата за безбедност Иван Баканов е предложен за шеф на истата служба.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тогаш тој изјавил  дека не изгубил пациентка во 43 години колку што вршел абортуси.

Полицијата влезе во домот на лекар по неговата смрт: Сопственикот на клиника за абортуси чувал нешто ужасно

Американската полиција остана во шок откако направи претрес во дом на лекар по неговата...

Во таа аудио снимка порачува лидерот на Исламската држава и предупредува дека се во тек нови операции на неговата организација.

ИСЛАМСКАТА ДРЖАВА НАГОЛЕМО СЕ СПРЕМА ЗА НОВИ НАПАДИ: Првиот човек на Исламистите со ШОК порака ги откри следниве МЕТИ

Медиумската мрежа на Исламската држава емитуваше денеска ауди порака за која се тврди...

Меѓу жртвите има жени и деца, пренесува „Раша“, додавајќи дека бомбата била прикачена на полициски автомобилот што се наоѓал во близина на митингот.

АТЕНТАТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА АВГАНИСТАН? 24 мртви при експлозија за време на говорот на Гани

Најмалку 24 лица загинаа, а десетици се повредени кога експлодира бомба во близина на...

Инаку, Горјачев ова го прави секоја година на Денот на трезноста според Руската православна црква, почнувајќи од 2006-та. Сепак, изминативе години користел „поблаги методи“, како надлетување на градот со икона на Пресвета Богородица од 19. век, за која се верува дека лечи од алкoxoлизам и други зaвиcнocти.

ВАКА СЕ ЧУВА НАРОДОТ ОД ПОРОЦИ: Руски свештеник попрска град со света вода – од авион

Вакво нешто има само во Русија – во градот Твер руски свештеник го попрскаа градот...