И прашањето е, што зборуваме за довербата во владеењето на правото, за случајот „Рекет“ или Евроинтеграција?

Објавил: Рејхан Бајрами | 22 август, 2019 18:53

АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ: “ДУИ е најцрната дамка на разнишаниот правосуден систем во Македонија”

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Ова е вистината зошто криминалците од ДУИ се заштитени од правда за нивниот криминал и се недостапни од правната држава, моќ која за жал за функционерите на ДУИ не постои, додаваат од Алијансата на Албанците!

Од партијата Алијанса за Албанците велат дека на јавноста и се свежи сеќавањата дека како Министерство за правда, заедно со функционери на ВМРО, го зазеле Судот, главниот обвинител и оваа инсталација направила да инкриминирани функционери бидат заштитени од криминалот и за жал тоа навистина се случува затоа што досега не се изведени пред лицето на правдата.

Додаваат дека нема судска одлука за ниту еден функционер на ДУИ или пак нема индикации или сомневања за криминал и корупција за нивни поранешни функционери.

Од партијата го запрашаа вицепремиерот Бујар Османи зошто во ДУИ се заштитени како „бели мечки“.

–Почитуван вицепремиер за евроинтеграции, со целиот ваш медиумски ентузијазам да зборувате за случајот „Рекет“ или Евроинтеграција, случајот за кој вие сте осомничени е наречен „Пациент“, исто како и називите „Рекет“, „Империја“, „Маѓар Телеком“, „Титаник“, „Тврдина“, итн. и ова прашање никогаш не се отвори затоа што вие и вашиот субјект имате политичко влијание за да се постапува и да се води истрага само за случаи во рамките на рокот согласно Законот за специјалното јавно обвинителство? – прашуваат од Алијансата.

Вашиот политички субјект – ДУИ е најцрната дамка на разнишаниот правосуден систем.

–И, на крајот, да одговориме на вашиот цинизам: Без разлика дали сме мала или голема опозициска партија, бидете трпеливи до денот на парламентарните избори, од кои вашиот субјект се плаши и во никој случај не сака тие да се одржат – истакнуваат од партијата Алијанса за Албанците.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во СВР Тетово во 17:20 часот пријавено е дека А.Л (35) по расправија со А.П (37) е повреден со остар предмет и добил убодна рана на левата нога

Едно лице повредено по расправија пред локал во Тетово

Триесет и петгодишен тетовец е повреден со остар предмет од две години постар сограѓанин...

– Бог се јави нека е честит и вечен празникот, како и сите години така и оваа година. Според преданието на црквата, светиот крст се спушти во реката Брегалница симболизирајќи ја реката Јордан и крштевањето господово. Од ова место од градот Штип посакуваме мир и благослов на сите луѓе, истакна г. Иларион.

ВЕРНИЦИТЕ СЕ ИСПОТЕПАА ВО ШТИП, ПОПОТ СЕ НАЛУТИ И ГО ВРАТИ СВЕТИОТ КРСТ ВО ЦРКАВАТА

Се испотепаа верниците во Штип за светиот крст кој бепше изваден од двајца верници...

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици, што се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој оттогаш се нарекува Крстител.

26-годишниот Кристијан Ниновски го извади крстот од водите на Вардар

Најсреќниот учесник на Водици е 26-годишниот Кристијан Ниневски од Скопје кој го извади...