среда, 20 ноември 2019

MK/ EN/ DEНа вчерашната средба лидерите одлучија, предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12 април. Техничката Влада ќе биде формирана на 3 јануари наредната година.

Објавил: Катерина Крстиќ | 21 октомври, 2019 10:36

Али Ахмети постави услов: Прво ќе има избори на 12 април, па попис

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Сите политички партии се согласија со тоа дека единстената наша алтернатива е ЕУ и да не биде загрозен нашиот евроатлантски пат. Заеднички интерес е најпрво да се ратификува протоколот за наше членство во НАТО од сите земји членки и од нашето Собраните и да се усвои законот за одбрана, изјави по лидерската средба Али Ахмети, лидерот на ДУИ.

Спасовски, Николовски и Анѓушев, според информациите, се луѓето од најголема доверба на Заев и изборот да ја контролираат техничката влада паднал на нив, додека крилото на вицепремиерката и министерската за одбрана Радмила Шекеринска би си ги задржало своите позиции, но не би биле клучните играчи за избори.

„Заеднички е одлучено предвремените парламентарни избори да се одржат на 12 април наредната година. Битно е изборите да бидат фер и демократски. Значајно е да се почитува датумот за изборите и потоа да се види кога ќе биде можно да се спроведе и попис”, изјави Ахмети.

На вчерашната средба лидерите одлучија, предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12 април. Техничката Влада ќе биде формирана на 3 јануари наредната година.

На лидерската средба било одлучено дека премиерот Заев за своја замена, односно за технички премиер во техничката Влада го предложил Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Со ова падна теоријата во вода дека технички премиер ќе биде Министерката за одбрана Радмила Шекеринска која беше фаворит на скопското крило на СДСМ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

„Сега во моментов се замрзнува прогресивниот данок, па повторно нешто ќе анализираме неколку години па ќе видиме што е најдобро решение.

ДЕТЕКТОР: Власта не се откажува од прогресивниот данок и покрај одлуката за негово замрзнување

Економскиот советник на премиерот Заев, Фатмир Битиќи за Детектор открива дека во...

1200 евра месечен хонорар за амбасадорот Виктор Габер, по 1000 евра месечно за Проф. Људмил Спасов и за Доц.д-р Ана Чупеска!

СКАНДАЛ: Советникот на Димитров зема плата колку претседателот Пендаровски!

Кој како си ја наредил, толку пари ќе си лапне. Магазин дојде до документи кои укажуваат...

Ќе побарам поддршка од сите 120 колеги пратеници да се приклучат кон ова законско решение и заедно во најбрз можен рок истото да биде изгласано и применето во позитивните законски прописи во државата.

КИРАЦОВСКИ: Звучам иронично, но после се што се случуваше во Македонија ПРАВДА МОРА ДА ИМА!

Политиката е специфична и комплицирана дејност и наука. Понекогаш во истата, постојат...


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial