„Во првиот округ ДУИ освои три општини, Липково, Сарај и Пласница. Во вториот круг ДУИ победи во општина Струга, победи на изборите во општина Кичево, во општина Долнени, победи на изборите во општините Чаир, Боговиње, Теарце и во општина Арачиново“, рече Али Ахмети.

Објавил: Рејхан Бајрами | 1 ноември, 2021 6:10

Али Ахмети призна: Ги загубивме Тетово и Гостивар

Фото/Текст извор: ©магазин
„Во првиот округ ДУИ освои три општини, Липково, Сарај и Пласница. Во вториот круг ДУИ победи во општина Струга, победи на изборите во општина Кичево, во општина Долнени, победи на изборите во општините Чаир, Боговиње, Теарце и во општина Арачиново“, рече Али Ахмети.

Османи исто така оцени дека изборите беа исклучително фер, слободни и компетитивни.

Секој кандидат имаше еднаква можност да ги претстави своите амбиции и својата програма и граѓаните добија сеопфатна слика за понудите, и со тоа, нивната одлука на избориве ја сметам за информирана, автентична и политички целосно легитимна. Избраните советници и градоначалници во првиот круг заедно со овие денес, кои добија мандат од граѓаните, од денес имаат суштинска политички легитимитет со полн авторитет, да ги преземат функциите и да ги спроведат политичките ветувања пред граѓаните, истакна Османи.

Освен на неговата партија, тој им ги честиташе успешните избори и на политичките конкуренти.

Фактот што имавме успешни избори претствува севкупен политички успех преку кој Северна Македонија потврди дека е зрела демократија, земја членка на НАТО и кандидат за ЕУ. На овие избори зелената агенда претставува најкреативна и најуспешна понуда кој масовно беше прифатена. Таква тенденција имаме и во вториот круг. Локална власт е избрана и од утре ќе треба да е справува со локални предизвици, како и централната власт со своите предизвици, посочи тој.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Вели дека тој ги тепал неговите оти тој бил задолжен

Незири и во 2010 натепал и избркал од работа инструктор во М-НАВ оти не му потпишувал дека се обучил за контролор ,но тогаш синдикатот немал пристап и несмеел да зборува во медиумите

Ексминистерот за економија Беким Незири, сега вработен во М-НАВ, кој вчера заедно со...

Непроменет останува утврдениот факт во истрагата, дека осомничениот Љупчо Палевски-Палчо пукал во Вања.

Не била задушена: Вања е убиена со истрел од оружје – еве што покажа обдукцијата

Непроменет останува утврдениот факт во истрагата, дека осомничениот Љупчо Палевски-Палчо...

61-годишниот актер се одлучил на овој потег за да може без љубопитни очи да ужива во вечерта со неа. За вечера потрошил околу 500 фунти, а уживале во јастог и суши

Том Круз, наводно, се вљубил во 25 години помладата Елсина Хајрова, ќерка на богат руски трговец со дијаманти, а за романтична вечера со убава Русинка го изнајмил цел ресторан

Том Круз, наводно, се вљубил во 25 години помладата Елсина Хајрова, ќерка на богат руски...