Јас сум горд што имам прилика да работам што вакви момци кои заслужуваат голема почит за се што прават за клубот и Македонија, тие се национални херои.“

Објавил: Рејхан Бајрами | 15 февруари, 2020 21:32

Алушовски: Вардар во моите 10 години не бил во полоша ситуација – момците се национални херои!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Составот на Вардар вечерва успеа да дојде до убедлива победа над Мотор Запорожје од 38-28 и со тоа да обезбеди место во осминафиналето на Лигата на шампионите.

Македонскиот и европски ракометен првак Вардар патува во осминафиналето на Лигата на шампионите благодарение на домашната победа (38-28) над украински Мотор Запорожје.

Составот на Вардар вечерва успеа да дојде до убедлива победа над Мотор Запорожје од 38-28 и со тоа да обезбеди место во осминафиналето на Лигата на шампионите.

После натпреварот тренерот Стевче Алушовски беше презадоволен од она што го прикажаа неговите играчи.

„Сакам да им честитам на момците. Јас бев во Вардар 10 години како играч и никогаш Вардар не бил во полоша ситуација од оваа сега кога е иднината во прашања.

Јас сум горд што имам прилика да работам што вакви момци кои заслужуваат голема почит за се што прават за клубот и Македонија, тие се национални херои.“

„Играчите се свесни во каква ситуација е во клубот, тренираат напорно и спремни се да одговорат на сите задачи и покрај проблемите. Играчите прават Вардар да биде еден феномен“.

„Двата натпревари кои следат ќе бидат тешки. Ростерот е лимитиран, треба да се патува, треба да се игра. Ќе направиме се за да го освоиме тоа петто место кое би ни донело полесен противник“, изјави Алушовски.

Вардар се пласираше во осминафиналето на ЕХФ лигата на шампионите откако во 12. коло го победи Мотор со 38-28. За Вардар ова е прва победа во ЕХФ лигата на шампионите во 2020 година и сега се на 5. место на табелата во Б групата. До крајот на регуларниот дел во групната фаза остануваат уште два натпревари, со Порто во Португалија и со Монпелје во Скопје.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Ракомет

Вечерва во Скопје падна селекцијата на Швајцарија(29-28), а Филип Кузмановски по мечот изјави дека противникот беше многу мотивиран за да слави победа, но напомена дека оваа Македонија нема да му попушти никому.

Квалификации за ЕП: Македонија ја совлада Швајцарија

Ракометната репрезентација на Македонија со победа ги запечати најуспешните квалификации...

Чиле одржуваше предност од два гола (2-4, 4-6, 5-7). Со мини серија од два гола, на Стоилов и Костески израмнивме во 16 минута на 7-7. Првиот гол Лазаров го постигна минута подоцна.

Чиле ПАДНА НА КОЛЕНА: Македонија оди во главна фаза на СП!

Македонската ракометна репрезентација го доби дуелот со Чиле со 32-29 (16-17) и обезбеди...

Еден од ракометарите на „вардарци“ во изминатите денови покажал симптоми на болеста, а по тестирањето добил позитивен резултат, по што се наоѓа во самоизолација.

Коронавирусот се врати во РК Вардар!

Лоша вест за РК Вардар – коронавирусот се врати во редовите на актуелниот европски...