Затоа, американската амбасада најавува „дека нема да продолжат да го следат ваквиот процес“.

Објавил: Перо Милчин | 11 октомври, 2020 11:55

АМБАСАДАТА НА САД ОСТРО РЕАГИРАШЕ: Повеќе нема да го следи ОВОЈ процес во КОСОВО!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Според Газета Експрес, американската амбасада остро реагирала на процесот за избор на нови членови на обвинителскиот совет на Косово и главни обвинители, велејќи дека изборниот процес е функционално нарушен, бидејќи нема транспарентност и има судир на интереси.

Како што наведуваат, тие ќе престанат да го следат тој процес „поради нетранспарентниот и функционално нарушен“ процес на избор на нови членови на тоа тело.

Затоа, американската амбасада најавува „дека нема да продолжат да го следат ваквиот процес“.

“Бидејќи понатамошното учество на амбасадата може погрешно да се протолкува како одобрување на овој функционално нарушен систем, ние нема да учествуваме. Обвинителите треба да бидат избрани врз основа на квалификациите, а не врз основа на припадност и поврзаност со политиката”, се вели во соопштението.

Нагласено е дека промените во законската рамка врз која се заснова Обвинителскиот совет се неопходни со цел да се воспостави транспарентност и правда во системот, пренесува Косово преку Интернет.

„Ги повикуваме сите страни да ги поддржат напорите на Министерството за правда веднаш да го заврши Функционалниот преглед“, се додава во соопштението.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Косово

Објавени се снимки на кои, според тврдењата на Приштина, се гледаат почетните напади, кога е и убиен припадникот на косовската полиција.

Свеља кажа дека снимките биле најдени во еден од дроновите запленети во Бањска, кој, како што кажа, „бил во рацете на терористите“.

Косовската полиција објави две снимки тврдејќи дека на нив се гледа почетокот на судирот меѓу групата Срби и косовската полиција.„Видеото ги прикажува првите напади на терористичката група на косовската полиција. Нападите, како што се гледа, се извршени со различно оружје, почнувајќи од зоља и друго тешко вооружување“, тврди косовскиот министер.Полицијата на Косово објави и фотографии од запленето оружје за кое тврдат дека е произведено во Србија, а дека дел од оружјето и муницијата се произведени во последните години.

Претходно премиерот на Косово Аљбин Курти објави снимки кои, како што тврди, покажуваат дека оружената група од Бањска за нападот се спремала на воен полигон во Србија.

Косовската полиција објави снимки од почетокот на нападот во Бањска (ВИДЕО)

Косовскиот министер за внатрешни работи, Џељаљ Свечља, продолжи да објавува снимки...

Кандидатурата на Косово доби поддршка и од Албанија, каде што ќе се одржат дел од настаните. Позитивна оценка за кандидатурата даде и комисија на МКМИ, која престојуваше во Косово пред една недела.

Косово ја доби организацијата на Медитеранските игри 2030

Генералното собрание на Меѓународниот комитет на Медитеранските игри (МКМИ), што се...

Тие оценија дека безбедносната состојба на северот на Косово е вознемирувачка и тензична.

ЕУЛЕКС: Вознемирени сме од присуството на вооружени и маскирани лица и групи на север од Косово

Мисијата на Европската унија за правда (ЕУЛЕКС) денеска соопшти дека за време на патролите...