Поранешниот пратеник пред неколку дена правеше свадба за својата внука во Турција, поради забраната да се прават свадби и други семејни веселби во нашата земја.

Објавил: Рејхан Бајрами | 24 октомври, 2020 23:35

Амди Бајрам ќе биде погребан утре во Бутел: Простувањето е вечерва во неговиот дом

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Амди Бајрам почина денеска од срцеви проблеми на 64-годишна возраст.

Во последните месеци имаше здравствени проблеми и му беше ампутирана ногата, по што се повлече од политиката.

По долго време пратеничка функција, сега не стана пратеник во новиот парламентарен состав.

Поранешниот пратеник пред неколку дена правеше свадба за својата внука во Турција, поради забраната да се прават свадби и други семејни веселби во нашата земја.

Од „ММС“, пак, објаснуваат како изгледа еден традиционален ромски погреб.

Амди Бајрам е македонски политичар и претседател на политичката партија Сојуз на Ромите од Македонија (СРМ).

Познавачите на ромските погребни обичаи велат дека кога некој ќе почине, а смртта не го затекла дома, телото на покојникот се носи дома и се чува цела ноќ.

Над неговото тело се бдее, а доаѓаат и многу роднини и пријатели да изразат сочуство на семејството. Тоа трае цела ноќ.

Покојникот е покриен со чаршав или, како што Ромите го викаат ќефин, па врз чаршавот се става прекривка. Лицето на покојникот е покриено, но ако негови блиски, поради голема тага и жал, посакаат можат да го подигнат чаршавот, да му го откријат лицето и да го бакнуваат за последен поздрав.
Едната рака на покојникот се остава откриена, за да секој кој дошол може за последен пат да се поздрави сопокојникот.

Целиот текст прочитајте го на „ММС.мк“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од InMemoriam

Тој ќе остане запаметен како еден од најискусните политичари кои својот капацитет, искуство и истрајност ги насочија кон градење на слободна и независна Македонија.

Мицкоски: Сочувство до семејството Иванови за загубата на г-динот Љубисав Иванов – Ѕинго

Изразувам длабоко сочувство до семејството Иванови за загубата на г-динот Љубисав...

Во име на Фудбалската федерација на Македонија и целото фудбалско семејство, изразувам најдлабоко сочувство до семејството на Љубисав Иванов - Ѕинго!

Почина Љубисав Иванов – Ѕинго

Во 84. година од животот почина Љубисав Иванов – Ѕинго, поранешен претседател на Фудбалскиот...

Андревски беше сопственик и на весникот „Вечер“ и основач на Универзитетски центар за стоматологија. Беше лидер на Партијата на правдата.

Комеморација Бојо Андрески ќе се одржи денеска во просториите на Европскиот универзитет.

Почина Бојо Андрески, основачот на Европскиот универзитет

По кратко боледување синоќа почина Бојо Андрески, основач на првиот приватен универзитет...