Индексот на менаџери за набавки на производството во САД, пресметан од Институтот за управување со набавки (ИСМ), падна за 1,3 поени во септември на 47,8 поени, втор последователен месец од падот на индексот.

Објавил: Весна Петровска | 3 октомври, 2019 13:12

АМЕРИКАНСКАТА БЕРЗА НА КОЛЕНА: Доларот потона

Фото/Текст извор: ©оналјн магазин

Идексот на американската берза сдилно падна во последните два дена при што следи загриженост на инвеститорите поради нивните сигналаи на економско предупредување во САД., а трендот на падот бележи и останатите пазари на капитал и валутата во светот.

Губиток во индустрискиот индекс Дау Џонсон е зголемен во текот на вчерашниот ден поради што дводневниот пат достигнал 838 поени.

дау Џонсон изгуби 3,1 посто од вредноста во досегашниот тек од четвртото тромсечије.

Падот на тој индекс започна со објавувањето на најновиот извештај на американската фабричка активност, што укажува на неговиот најголем пад за десет години.

Индексот на менаџери за набавки на производството во САД, пресметан од Институтот за управување со набавки (ИСМ), падна за 1,3 поени во септември на 47,8 поени, втор последователен месец од падот на индексот.

Секаков податок под 50 поени укажува на пад на производствената активност.

На падот на Дау Џонсон влијаеше и извештајот на АДП, најголемата американска агенција за вработување, кој покажа дека темпото на вработување во САД се намалува, бидејќи компаниите ангажирале дополнителни 135.000 работници во септември, што претставува забавување од 157.000 претходниот месец.

На азиските берзи, цените на акциите денес значително опаднаа, бидејќи инвеститорите се загрижени за отворање нов фронт во трговскиот конфликт САД-ЕУ, што може дополнително да го забави растот на глобалната економија.

Индексот МСЦИ на залихи во Азија, без исклучок на јапонските резерви, се намали за 0,8 проценти утрово околу 7,00 часот, додека јапонскиот индекс „Никеи“ „потона“ за повеќе од два проценти.

Цените на акциите во Сингапур, Хонг Конг и Австралија паднаа меѓу 0,3 и 2,1 проценти. Поради празниците нема во Јужна Кореја и Шангај.

Азиските пазар ги здрма вчерашниот пад на залихите на Волстрит за повеќе од 1,5 проценти, што претставува нивна најголема дневна загуба во последните шест недели. Инвеститорите беа загрижени и од објавувањето на американската администрација за тарифа од 25 проценти за европските производи како одмазда за европските субвенции на „Ербас“.

И во Австралија исто така е забележан голем пад – избришани се милијадри долари од берзата.

Новите тарифи се на сила на 18 октомври, а инвеститорите се плашат дека ЕУ може да возврати.

На девизните пазари, доларот се најде под притисок бидејќи се засилија шпекулациите дека Федералните резерви на САД (ФЕД) наскоро може да ги намалат клучните каматни стапки по трет пат оваа година, како резултат на забавување на домашната економија. Како резултат на тоа, утрово цената на еврото достигна 1.0965 долари, додека вчера во ова време беше 1.0932 американски долари.

Американската валута исто така ослабе во однос на јапонскиот, па курсот на доларот се намали од вчерашните 107,75 на 106,95 јени.

Сепак, цените на нафтата се зголемија по вчерашниот пад. Утрово цената на барелите на американскиот пазар се искачи за 0,35 проценти на 52,85 долари, додека на лондонскиот пазар барелот се зголеми за 0,1 отсто на 57,75 долари.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.