Одборот на NBER објави дека рецесијата започнала во февруари. Според широката дефиниција на ова биро, рецесијата е “пад на економската активност која трае неколку месеци”.

Објавил: Владо Марин | 9 јуни, 2020 16:33

Американската економија официјално во рецесија!

Фото/Текст извор: ©Denar

Американската економија е во рецесија, објави Националното биро за економски истражувања (NBER), кое го означи крајот на најдолгата економска експанзија во историјата на САД, објави денес Гласот на Америка (VOA).

Според финансиската веб-страница Market Watch, NBER е приватна истражувачка група предводена од главните економисти во земјата, а долго време се смета за официјален арбитер за проценка кога започнуваат и завршуваат одредени деловни циклуси.

Одборот на NBER објави дека рецесијата започнала во февруари. Според широката дефиниција на ова биро, рецесијата е “пад на економската активност која трае неколку месеци”.

„При одлучувањето дали да се прогласи рецесија, одборот го проценува степенот и времетраењето на намалување на економската активност, како и тоа дали падот се појавува во различни сектори. Одборот препознава дека пандемијата и одговорот од областа на јавното здравство резултирале со пад кој има различна карактеристика“, велат од NBER.

Организацијата наведува дека бруто домашниот производ во Америка паднал на годишна стапка од 4,8 проценти во првите три месеци од годината, а невработеноста скокнала од 3,5 проценти во февруари на 14,7 проценти во април, за во мај да падне на 13,3 проценти.

Некои економисти предвидуваат дека сегашната рецесија ќе биде кратка, со што би се зголемило економското производство, а работни места да почнат повторно да се отвораат.

Меѓутоа, оптимизмот е намален од можното враќање на коронавирусот. Ако тоа се случи, како што велат, ќе бидат потребни повеќе од две години американската економија да се врати на нивоата пред COVID-19.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Израел и Хамас 16-ти ден ги продолжуваат борбите, појасот Газа на раб на хуманитарна катастрофа. Рано утрово Израел изврши воздушни напади врз јужниот дел на Газа и најави дека ќе ги интензивира нападите на северот. Владата на политичкото крило на Хамас објави дека најмалку 55 Палестинци биле убиени во текот на ноќта.

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа. Тел Авив ги повика жителите на Газа...

Москва повторно ја надмина Саудиска Арабија како главен снабдувач на нафта во Кина. Блискоисточната земја извезла 60,1 милиони тони во вредност од 36,49 милијарди долари во наведениот период, а Ирак е на третото место, снабдувајќи 40,3 милиони тони во вредност од 23,04 милијарди долари.

Извозот на сурова нафта во Кина во август се зголеми за 30,7 проценти во споредба со јули и порасна за 42,7 отсто во однос на вредноста, достигнувајќи 5,8 милијарди долари.

Во 2022 година Кина го зголеми купувањето на руска нафта за 8,2 проценти и тоа достигна 86,2 милиони тони. Цената на суровата нафта увезена од Русија се зголеми за околу 43,9 отсто, што изнесува 58,37 милијарди долари.

Кина купува повеќе руска нафта откако традиционалните западни купувачи ја избегнуваа како дел од санкциите поврзани со војната во Украина. По минатогодишното ембарго на Г7 и ограничувањето на цената на руската нафта, Москва активно ги пренасочува своите нафтени текови кон Азија.

Кина го зголеми увозот на сурова нафта од Русија за 25 отсто годинава

Цените на нафтата достигнаа ново највисоко ниво од ноември, при што барел брент во...

Вучиќ рече дека вчерашната рунда дијалог во Брисел завршила неуспешно, бидејќи Приштина не го прифатила компромисниот предлог на ЕУ на патот кон нормализација на односите!

САД разочарани од неуспехот на дијалогот меѓу Белград и Приштина

САД изразија разочарување што не беше постигнат напредок во последната рунда од дијалогот...

Во Загреб цена на метар квадратен нов стан во првата половина од годината изнесува 2.623 евра, а просечната плата во Загреб е 1.303 евра.

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска 2.200 евра

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска во првата половина од годинава...