Генерал Хоџс, поранешен генерален командант на копнените сили на САД во Европа, рече дека државите имаат право да изберат снабдувачи на воена опрема и оружје.

Објавил: Мирко Бачиќ | 23 февруари, 2020 19:32

Американскиот генерал за српскиот ПАНЦИР: Се прашувам од кого Србија треба да се брани?

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

ВАШИНГТОН, Наместо да купува скапи системи за оружје против непостоечки закани во воздухот, верувам дека Србија би можела подобро да инвестира вредни средства, да гради инфраструктура и да создаде работни места, што ќе им даде верба на младите српски граѓани подобра иднина, вели американскиот генерал полковник Фредерик Бен Хоџс.

Тоа го коментираше за „Гласот на Америка“ откако првиот дел од ракетниот систем противвоздушна одбрана Панцир С, Србија го купи од Русија и вчера пристигна на аеродромот Батајница.

Генерал Хоџс, поранешен генерален командант на копнените сили на САД во Европа, рече дека државите имаат право да изберат снабдувачи на воена опрема и оружје.

„Секоја држава има право да купи оружје по своја волја. Јас, исто така, би сакал да видам другите западни држави да се натпреваруваат во обезбедување како потребите на Србија. Хоџис смета дека целта на овој одбранбен систем во Србија не е јасна.

„Се прашувам за што служат овие системи? Од кого треба Србија да се брани? Западот е немилосрден во изнаоѓање начин да и пристапи на Србија. И, тој не претставува закана за Србија“, рече Хоџис.

Министерот за одбрана Александар Вулин објави дека денес првиот дел од рускиот систем за противвоздушна одбрана (ПСЦ), Панцир С1, пристигна на аеродромот со полковник-пилот Миленко Павловиќ во Батајница, во близина на Белград.

Според Министерството за одбрана, тој рече дека со стекнувањето на одбранбено оружје, единственото такво оружје во регионот, Србија продолжува да ја зајакнува својата одбранбена моќ и да го зголеми својот потенцијал.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

– „Ситуацијата е драматична. Се приближуваме кон црното сценарио од Италија и Шпанија. Ве молиме, останете дома. Кризен штаб за сузбивање на СОВИД-19 – тоа е пораката до голем број српски граѓани.

Србите добија застрашувачки СМС пораки- се приближуваме кон црното сценарио,седете дома!

Една смс порака донесе страв и паника кај повеќето жителина Србија. Имено доцна синоќа...

Во прашање е стресот поради целата ситуација предизвикана од епидемијата на коронавирус, како и секојдневниот ангажман на мерките за спасување на животите на српските граѓани.

Заморот и стресот го направија своето: Вучиќ не се чувствува добро, не спие со денови за да и помогне на Србија!

Претседателот на Србија не се чувствува добро, рече министерот Синиша Мали денеска...

Клучна работа, вели тој, е да се развлече кривата на ширење вируси колку што е можно.

ЛУЃЕ ОДНЕСУВАЈТЕ СЕ КАКО СИТЕ ДА СМЕ ЗАРАЗЕНИ- Доктор Гојковиќ открива како да го победиме Коронавирусот!

Провинцискиот секретар за здравство проф. Д-р Зоран Гојковиќ ги предупреди граѓаните...