Германија се жали, „пријателксите“ земји бараат огромни цени за гасот

Објавил: Македонка Димкин | 5 октомври, 2022 14:31

Американците ги уценуваат германците

Фото/Текст извор: ©магазин

Германскиот министер за економија, Роберт Хабек се пожали на „астрономските“ цени што ги бараат „пријателските“ земји на Германија, пред се САД, за испорака на гас, во време кога тие сакаат да ги заменат испораки од Русија.

„Некои земји, дури и пријателски, бараат астрономски цени“, рече Роберт Хабек во интервју за весникпт „Ноје оснабрикер цајтунг“.

„Тоа е проблем“, рече министерот и ја повика Европската комисија да „разговара“ со овие земји.

По инвазијата на Украина, Русија прво значително го намали снабдувањето со гас за Германија, а на почетокот на септември и целосно го прекина. Пред конфликтот, Германија увезуваше 55 отсто од гасот од Русија.

За да ја гарантира својата енергетска сигурност и да ја спаси индустријата, која е голем потрошувач на гас, Берлин мораше да ги диверзифицира своите извори на снабдување и значително да го зголеми купувањето на течен природен гас, кој е многу поевтин за увоз.

Земјата – како и целиот континент – се сврте кон САД, а европскиот увоз на ЛНГ скокна од 28 на 45 проценти помеѓу 2021 и 2022 година.

Хабек конкретно ги таргетираше американските добавувачи.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Постоењето на бункери не е новообичаено и низ историјата и во сегашноста ги има и во САД, Австралија и на други места.

Бункерите во Албанија сведочат за минатото, се бараат алтернативни решенија за користење

Последниве две години особено, Албанија бележи рекорден раст по бројот на странски...

– Зарем вие се сомневате во примитивноста на тој господин, јас не се сомневам. И токму тоа што го кажа пратеничката Стојановска, тоа се и случило на денешната парламентарна седница. Може да глумите во животот, но, вашето лице порано или подоцна излегува на површина, рече Мицкоски во емисијата „Клик плус“ на телевизија 21.

Мицкоски за Маричиќ: Зарем вие се сомневате во примитивноста на тој господин, јас не се сомневам

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски вчера ги коментираше денешните случувања...

„Донесовме и нова одлука за намалување на маржата кај овошјето и зеленчукот, со што дополнително ќе се намалат цените во износ од 30 проценти за овие производи. Кон мерката гарантирана цена како општествено одговорни компании самоиницијативно се приклучија производителите на безалкохолни пијалаци и вода и ова е за поздравување“, рече Ковачевски

Пивото, соковите и водата од утре со намалена цена, најави Ковачевски

По анализите на Владата, како што рече, било утврдено дека треба да има дополнително...

Бектеши при денешната посета на компанијата „Горска“ изјави дека од јули до денеска се забележува многу голем извоз на одредени земјоделски производи и порача дека Владата нема намера да субвенционира производи за други држави.

Ако трговците продолжат со зголемен извоз на овошјето и зеленчукот, ќе предложиме целосно укинување на увозните давачки, вели Бектеши

Македонскиот пазар да не им биде резервен на трговците со овошје и зеленчук во снабдувањето...