Со лидерите од Асоцијација на држави од Југоисточна Азија (АСЕАН) Бајден се сретна на свечената вечера синоќа во Вашингтон, а денеска во Стејт департментот започнуваат дискусиите со лидерите на Брунеи, Индонезија, Камбоџа, Сингапур, Тајланд, Лаос, Виетнам, Малазија и Филипини.

Објавил: Сара Фемина | 14 мај, 2022 8:09

Америка на работ на сиромаштија, Бајден им вети 150 милиони долари помош на земјите од југоисточна Азија

Фото/Текст извор: ©слободен печат/магазин.мк

Претседателот на САД, Џо Бајден, синоќа отвори средба со лидерите на земјите од југоисточна Азија со ветување од 150 милиони долари за изградба на инфраструктурата, безбедноста, спремноста да се справат со пандемијата и други напори во тие земји.

Со лидерите од Асоцијација на држави од Југоисточна Азија (АСЕАН) Бајден се сретна на свечената вечера синоќа во Вашингтон, а денеска во Стејт департментот започнуваат дискусиите со лидерите на Брунеи, Индонезија, Камбоџа, Сингапур, Тајланд, Лаос, Виетнам, Малазија и Филипини.

И покрај одземеното внимание со војната во Украина, со овој настан Администрацијата на Бајден се надева да покаже дека Вашингтон останува посветен и фокусиран на Тихоокенскиот регион и долгорочните предизвици од страна на Кина, во која САД гледаат главен конкурент на светската сцена.

Новите финансикски бврски кон овие земји вклучуваат инвестиции во инфраструктурата во висина од 40 милиони долари насочени кон нула издувни гасови во енергетиката, 60 милиони долари за безбедноста на морските води, 15 милиони за здавството за рана детекција на Ковид-19 и други пандемиски болести.

Дополнителни инвестиции ќе помогнат за развој на дигиталната економија и вештачката интелигенција.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Растечката инфлација е глобална и достигна рекордно високо ниво од почетокот на 21 век. Ова предупредување го упати еврокомесарот за внатрешен пазар Тиери Бретон во интервју за францускиот информативен канал LCI.

„За прв пат од почетокот на векот, гледаме толку високо ниво на инфлација. Тоа е глобален феномен кој е посилен во САД отколку во Европа“, рече тој.

Според него, последен пат ваква инфлација имало пред четириесет години, во 80-тите години на минатиот век. Еврокомесарот истакна дека инфлацијата почна да се забрзува уште пред конфликтот во Украина.

„Пандемијата на коронавирус, забрзувањето на економското закрепнување, цените на енергијата, суровините и ретките метали – како резултат на овие фактори, трендот на инфлација беше силен дури и пред украинскиот конфликт“, рече Бретон.

„Инфлацијата е особено распространета во САД и е многу тешко да се контролира“, рече тој. „Еден начин да се ограничи е да се зголемат банкарските каматни стапки, а овој процес веќе се случува во САД“, рече Бретон.

Според францускиот портал „Статиста“, просечната годишна стапка на инфлација во светот веќе изнесува 7,4%. Но, во некои земји, стапката на инфлација може да биде значително повисока поради локални фактори. Според „Статиста“, вкупната стапка на инфлација во речиси 80 земји може да се движи од 5 до 10 отсто во текот на годината.

Рекордна инфлација во светот од почетокот на векот

Растечката инфлација е глобална и достигна рекордно високо ниво од почетокот на 21...

Обединетите Нации (ОН) предупредија дека глобалните залихи на пченица паднаа на најниско ниво од 2008 година, бидејќи „залихите се погодени од појава што се случува еднаш во генерација“.

Светот има залихи на пченица само за уште 10 недели

Светот има залихи на пченица за уште само 10 недели, што е последица на руската инвазија...

Случаите се регистрирани во вкупно 12 држави. Првиот случај е потврден во Англија на 7 мај, а во последните две недели е раширен и во останатите 12 земји.

СЗО: Потврдени 80 случаи на мајмунски сипаници во светот, еве во кои земји се регистрирани

Светската здравствена организација потврди дека со вирусот на мајмунски сипаници,...

Говорејќи на самитот за храна во Њујорк, Гутереш апелираше до Русија да ја укине блокадата на Црното Море, која ги спречува испораките на украинско жито на прекуокеанските пазари.

Кризата со храна може да трае со години, вели шефот на ОН

Генералниот секретар на Обединетите Нации Антонио Гутереш предупреди дека недостигот...