Во соопштението е наведено дека ударите од ветерот се се посилни и моментално дуваат со 100 километри на час. Во текот на ноќта се очекува дека ќе бидат уште посилни.

Објавил: Сара Фемина | 12 јули, 2019 21:04

АМЕРИКА ПОД ВОДА: Трамп прогласи вонрендна состојба во Луизијана, УРАГАНОТ БЕРИ СЕ ПРИБЛИЖУВА!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Како што соопшти денеска Американскиот национален центар за урагани, тропската бура Бери се зајакнува додека се приближува кон крајбрежјето на Луизијана, а се очекува да се создаде ураган кога ќе допре до тлото во сабота.

Во соопштението е наведено дека ударите од ветерот се се посилни и моментално дуваат со 100 километри на час. Во текот на ноќта се очекува дека ќе бидат уште посилни.

Денес бурата беше на 155 километри југозападно од реката Мисисипи, со силни ветрови од 85 километри на час.

Претседателот на Америка, Доналд Трамп веќе прогласи вонредна состојба во Луизијана.

Ураганот Бери се приближува и во Њу Орлеанс чии жители минатите денови веќе се соочиле со обилни поплави. Во Њу Орлеанс се подготвуваат обилни и силни врнежи, а бурата вечерва или утре изутрина може да се претвори во ураган од прва категорија пред да стигне до крајбрежјето на Луизијана.

Наредени се итни евакуации на околу 10.000 лица во овој регион.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Многу ми е жал што луѓето кои не веруваат дека вирусот постои, само поради тоа што не можат да го видат со голо око..

Уредникот на Канал 5 кој беше заболен од Ковид-19: Скептиците нека ми објаснат дека нема корона и од што почина татко ми!

Кој може мене, на сестра ми и мајка ми, да ни објасни од што почина татко ми, ако „нема...

На полицајците Јанева прво им кажала дека и е доста од се и почнала да се соблекува. Потоа била повикана итна помош и и е дадена инекција за смирување, а таа е префрлена во станот каде ја издржува мерката домашен притвор.

ДО СЕГА НЕ ВИДЕН СКАНДАЛ: Катица Јанева по гаќи и градник во Државниот завод за ревизија!

Според записникот на МВР до кој дојде КУРИР поранешната специјална обвинителка Катица...

Викендов е Духовден или Задушница, кога традиционално, христијаните ги посетуваат гробиштата, се собираат многу луѓе на едно место и се дели храна.

Карантин за Скопје, Тетово, Штип и Куманово од утре 21 до понеделник до 05 часот?

Предлогот на Комисијата за заразни болести е да се воведе карантин за престојниот...