Ана Куријан од Банката за храна во Тексас рече дека побарувачката се зголемила со пандемијата и дека овие активности започнале во март. Како што вели, забележани се голем број нови луѓе на кои им е потребна помош.

Објавил: Рејхан Бајрами | 22 ноември, 2020 19:48

АМЕРИКА ПРЕД КОЛАБС: Илјадници колони чекаат да добијат пакети со храна(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Американците беа запрепастени од долгите редици за храна и очигледно, слични хуманитарни акции ќе продолжат со месеци.

Минатиот викенд, Тексашката банка за храна дистрибуираше повеќе од 270.000 фунти храна, вклучувајќи 7.280 мисирки за претстојниот празник на Денот на благодарноста во Далас.

Илјадници граѓани пристигнаа со своите автомобили за да добијат бесплатни пакети со храна, бидејќи ги загубија своите работни места и приходите поради пандемијата на коронавирусите. Се проценува дека околу 8.500 семејства добиле помош во форма на месо, овошје, зеленчук и друга храна доволна за околу 20 оброци.

Ана Куријан од Банката за храна во Тексас рече дека побарувачката се зголемила со пандемијата и дека овие активности започнале во март. Како што вели, забележани се голем број нови луѓе на кои им е потребна помош.

„40 проценти од нив дојдоа за прв пат“, рече таа, додавајќи дека тоа е особено тешко за оние со деца. Една од нив беше Саманта Вудс.

“Им благодарам на сите организатори. Фала му на Бога што успеав да добијам”, рече таа. Многу жители на Тексас останаа без работа, а повеќето не можат да си ги плаќаат сметките за лекар, бидејќи го немаат потребното здравствено осигурување.

Особено е тешко за оние кои сакаат да го прослават Денот на благодарноста, но немаат финансиски средства за тоа. Помошта од добротворни организации и компании е единствениот начин да се добие храна на нивната трпеза.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Велика Британија се подготвува да ја добие и четвртата вакцина, бидејќи француската фармацевтска компанија Валнева за неколку дена ќе започне да произведува 60 милиони дози.

Светот започна со масовна вакцинација на населението: Во Македонија ни трага ни глас од вакцините

Бројот на заразени со коронавирус во светот надмина 95 милиони, а од последици од заразата...

Баровите се полни, гостите пијат, јадат и пеат, а на едно видео можете дури и да ги видите како ја исфрлаат полицијата.

УГОСТИТЕЛИТЕ ПОЛУДЕА ВО ИТАЛИЈА: Ја исфрлија полицијата надвор, играат и пеат во кафеаните

Иако Италија сè уште е под строги мерки против вирусот корона, рестораните и кафулињата...

Претставничкиот дом гласаше за отповикување на американскиот претседател со 232 гласа „за“ и 197 „против“.

ТРАМП ЗАМИНА ВО ИСТОРИЈАТА: Отповикан е по втор пат, Сенатот ќе одлучува да го разреши американскиот претседател

Доналд Трамп ќе остане претседател до 20 јануари откако лидерот на републиканското...