Новата хиперсонична ракета AGM-183A се очекува да биде готова до септември 2022 година и да биде поставена на стратешкиот бомбардер Б-52 „Стратофортрес“.

Објавил: Мирко Бачиќ | 16 октомври, 2020 20:51

Америка се пофали со нова СУПЕРСОНИЧНА РАКЕТА: Погодува цел на растојание од 1.600 км

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Американската хиперсонична ракета AGM-183A ќе може да достигне брзина од шест и пол до осум Мах и да ја погоди целта на растојание од 1.600 километри за десет до дванаесет минути, пишува американскиот „Драјв“.

Новата хиперсонична ракета AGM-183A се очекува да биде готова до септември 2022 година и да биде поставена на стратешкиот бомбардер Б-52 „Стратофортрес“.

Пентагон во февруари објави дека американскиот ракетен одбранбен систем не е во можност да пресретне руски хиперсонични ракети. Американската армија призна дека заостанала зад Русија и Кина во создавањето на овој вид оружје.

Американците ја забрзаа програмата за хиперсонично оружје, а американскиот претседател Доналд Трамп најави создавање на „супер-ракетни ракети“ што ќе биде пострашно од руските.

Од друга страна, на 7 октомври, руското Министерство за одбрана објави видео од лансирањето на хиперсоничната ракета „Циркон“.

Ракетата помина 450 километри за четири и пол минути.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Во групата спаѓаат и Шпанија со 11,8 проценти и Хрватска и Белгија, каде учеството на јавниот долг во БДП на крајот на јуни беше за 11 процентни поени поголемо отколку на крајот на март.

Јавниот долг во Европската унија и во еврозоната нагло се зголеми

Јавниот долг во Европската унија и во еврозоната нагло се зголеми во вториот квартал...

Се предвидува дека негативните економски ефектите, како за вработените, така и за сопствениците на фирмите би може да се почувствуваат в година.

Поради пандемијата во Романија речиси половина милион луѓе би можеле да останат без работа

Економските мерки поради новиот коронавирус би можеле да значат дека повеќе од 500.000...

Јавната регулаторна агенција Анвиса објави дека младиот човек (28) починал поради компликации од коронавирус.

БРИТАНСКАТА ВАКЦИНА Е СМРТОНОСНА: Волонтер (28) кој учествуваше во тестирањето на вакцината за корона почина

Волонтер од Бразил, кој учествуваше на Оксфорд тестот за вакцина за коронавирус, почина. Јавната...